فرش ها از جمله وسایل منزل می باشند که به دلیل آسیب پذیر بودن نیازمند مراقبت های ویژه ای هستند. اگر فرش ها دچار آسیب هایی از قبیل پوسیدگی، پارگی، سوختگی و … شوند، می توان به جای تعویض کردن آن ها با راه حلی اقتصادی تر و ارزان تر به نام رفوگری این خرابی ها را ترمیم کرد.

رفوگری به معنای خدمات رسانی در زمینه پارگی فرش، پوسیدگی، سوختگی، ترمیم و تعویض شیرازه فرش، رنگ بری و ترمیم دیگر آسیب های فرش می باشد. متاسفانه اولین ابداع کننده این هنر مشخص نیست، اما رفوگری دارای قدمت زیادی بوده و بعد از هنر قالی بافی به وجود آمده است و تا زمانی که فرش در خانه ها وجود داشته باشد، این هنر نیز باقی خواهد ماند. ارزش رفوگری هنگامی مشخص می شود که فرش گران بهایی دچار آسیب شده باشد.

مراحل رفوگری به شرح زیر می باشد:

  • شیرازه دوزی: رفوگر باید یک نخ مناسب متناسب با رنگ فرش از روی شیرازه باقی مانده فرش آسیب دیده تهیه کرده و سپس خرابی ها را ترمیم کند. اگر رنگ نخ انتخابی با رنگ شیرازه قبلی هم رنگ نباشد، رفوگری مانند وصله کاری به چشم می خورد و ارزش کار را پایین می آورد.
  • پل سازی: اگر چله های اول و آخر فرش از بین رفته باشد، رفوگر باید تمام چله ها را با رنگی هم رنگ چله های اول ترمیم کند.
  • بید خوردگی: رفوگری پشت و روی فرش بید خورده، روش خاص مخصوص خودش را دارد. به همین دلیل باید فرش را به رفوگری مجرب و ماهر بسپاریم تا کار را به خوبی و با ظرافت انجام دهد.
  • سوراخ شدگی و پارگی فرش: اگر یک طرف فرش پاره شود، آن را از روی نقشه ی طرف سالم رفو می کنیم. اما اگر نقشه ی دو طرف یکسان نبود، رفوگر با استفاده از نقشه ی کلی فرش، نقشه ایی مناسب روی کاغذ شطرنجی کشیده و سپس عمل رفوگری را انجام می دهد.
  • رنگرزی: گاهی رفوگر نمی تواند رنگ مورد نظر خود را در بازار بیابد، به همین دلیل باید اصول رنگرزی را بلد بوده تا در صورت عدم وجود رنگ لازم، خود بتواند رنگ نخ مورد نیازش را تامین کند.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

1211

گاهی با تمام دقتی که می شود،  رنگ قسمت رفو شده با رنگ اصلی فرش کمی تفاوت دارد. در این صورت رفوگر از رنگ های محلول و آماده استفاده کرده و بعد از پایان کار با اتوکشی، قیچی زدن و کیله کشی از آن رنگ ها برای تطابق چله استفاده می کند.

با توجه به توضیحات داده شده در می یابیم که رفوگری کاری بسیار حساس بوده که باید با دقت و ظرافت بالا توسط افراد ماهر انجام شود. قالی شویی خوشنام به عنوان بهترین قالیشویی در شهر کرج خدماتی مانند رفوگری و شست و شوی انواع فرش و گلیم، قالیچه، موکت و… را با بالاترین کیفیت برای رفاه حال شما عزیزان انجام می دهد.

تیم ترمیم و رفو قالیشویی خوشنام با به کارگیری افراد متخصص و مجرب در حوزه ترمیم، رفوگری و افزایش عمر فرش در شهر کرج با مناسب ترین قیمت آماده ی خدمت رسانی می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *