دو گره چیست و چگونه انجام می شود؟

دو گره چیست و چگونه انجام می شود؟


دو گره در واقع عملی است که برای افزایش استحکام ریشه فرش و در نتیجه افزایش مقاومت و طول عمر مفید فرش انجام می شود. این روش از آنجایی به این نام معروف شده است که در آن ۲ عدد گره بر روی دسته ای از ریشه فرش ایجاد می شوند. وسیله به کار رفته برای ایجاد این گره ها چیزی جز یک نخ هم جنس و هم ضخامت با چله فرش و انگشتان فرد هنرمند متخصص در این حوزه نیست.

دو گره چگونه ایجاد می شود؟

دو گره می تواند به روش های مختلفی بر روی دسته ای از ریشه های فرش ایجاد شود. در یکی از این روش ها ریشه های فرش را در دسته هایی مساوی (و حدالامکان دارای تعداد نخ ریشه برابر) تقسیم می کنند. سپس دسته اول را با دو انگشت اشاره و شست نگه داشته و توسط نخی که برای ایجاد دو گره (هم جنس با نخ چله) در نظر گرفته شده است با انگشت میانی اقدام به زدن گره اول می کنند. به این صورت که نخ را با عبور از زیر دسته ریشه به صورت حلقه ای درآورده و آن را بارها کردن انگشت میانی برای ایجاد گره اول می کشند. همین کار را برای ایجاد گره دوم نیز بر روی همین دسته انجام و با ۲ گره ایجاد شده سلامت ریشه فرش را تضمین می کنند و این کار را تا دسته ریشه پایانی به همین صورت تکرار می نمایند.

قالیشویی خوشنام تهران مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

دو گره چگونه ایجاد می شود؟
دو گره چگونه ایجاد می شود؟

در یک روش دیگر برای ایجاد دو گره، آغاز کار را با گرفتن دسته ریشه توسط دو انگشت شروع نمی کنند بلکه توسط دو انگشت ابتدا حلقه ای با نخ دو گره ایجاد و سپس دسته ریشه را به داخل آن می آورند. در این حالت همچون روش اول با کشیده شدن نخ دو گره و دسته ریشه در جهات مخالف هم گره اول بر روی دسته محکم می شود و همین کار را برای ایجاد گره دوم نیز انجام می دهند.

نکته مهم در ایجاد دو گره

استادکاران ایجاد دو گره همواره تاکید می کنند که در انجام این کار رعایت نظم و تساوی در تعداد چله های هر دسته را مدنظر داشته باشید و از دسته هایی دارای تعداد چله دو جفت، سه جفت یا چهار جفت به طور مساوی استفاده کنید. یعنی اگر دسته اول جدا شده از ریشه فرش دارای ۲ جفت چله بود تا انتها تمام دسته های دیگر نیز بایستی دارای دو جفت چله باشند. انتخاب دو جفت دو جفت چله های فرش علاوه بر نظم در مقایسه با دسته بندی های به تعداد دیگر زیبایی خاصی را نیز در سرانجام کار به نمایش خواهد گذاشت.
همچنین برای تمیزی و زیبایی نهایی کار، رعایت تساوی در میزان کشش نخ دو گره را نیز در ایجاد گره ها مدنظر داشته باشید. اغلب از نخ سفید برای ایجاد گره های این حرفه استفاده می کنند اما در صورت تمایل می توانید از نخ های رنگی متناسب با رنگ متن فرش نیز بدین منظور استفاده کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *