رفوگری فرش چیست؟

رفوگری فرش چیست؟


رفوگری فرش از جمله خدمات ارزنده در صنعت فرش است که امکان حفظ و نگهداری فرش برای طولانی مدت را فراهم کرده است. فرش دستباف وسیله ای است که نباید به آن به عنوان یکی از لوازم منزل در کنار سایر لوازم مورد استفاده چون یخچال، اجاق گاز و … نگاه کرد بلکه این وسیله که به نوعی تجلی هنر دست یک هنرمند به تمام معنا است، نوعی عتیقه نیز محسوب می شود و با گذشت زمان نه تنها از ارزش آن کاسته نمی شود بلکه ارزشمندتر نیز می گردد.

ترمیم یا رفوگری فرش به چه منظور انجام می شود؟

ترمیم یا رفوگری فرش به منظور برطرف کردن مشکلاتی چون پارگی، سوختگی، کجی و یا وارد آمدن هر آسیب دیگری به فرش، انجام می شود. گاها با استفاده از هنر هنرمندان رفوگر برخی ایرادات فرشهای دارای قدمت طولانی را برطرف و آنها را برای نگهداری در موزه ها منتقل می کنند. پس بعد از هنر بافت فرش، رفوگری و مرمت فرش، هنر دوم دستان هنرمندان فعال در این حوزه است.

قالیشویی خوشنام تهران مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

رفوگری فرش چگونه انجام می شود؟
رفوگری فرش چگونه انجام می شود؟

رفوگری فرش چگونه انجام می شود؟

چگونگی انجام رفوگری فرش بسته به نوع آسیب آن دارد. در بیشتر موارد برای ترمیم و رفوگری به وسایلی چون انگشتانه، کلاف های هم رنگ و هم جنس فرش، نخ و سوزن، چاقوی بافت، موم و درفش و … نیاز است. قبل از انجام ترمیم معمولا فرش را شسته و گره هایی از تار وپود آن را که آسیب دیده اما بر روی فرش باقی مانده اند جدا می کنند؛ این کار می تواند با استفاده از سوزن و درفش انجام شود. سپس تارکشی و در ادامه گره زنی فرش را تا جایی که فرش به حالت اولیه خود بازگردد ادامه می دهند.
رفوگری فرش می تواند بسیار زمان بر و سخت باشد و این حالت زمانی پیش می آید که به تار و پود فرش آسیب عمیقی وارد شود و یا چله های آن دچار مشکلاتی چون در رفتگی شده باشند؛ در برخی موارد همچون آسیب سطحی به پرزهای فرش نیز این کار یعنی رفوگری و ترمیم فرش بسیار آسان تر و با صرف زمان کمتری انجام می شود. آسیب دیدگی پرزهای فرش را می توان با گره مجدد آنها برطرف کرد و فرش را به حالت اولیه درآورد.

رفوگری فرش چه مزیت هایی دارد؟

با انجام رفو و ترمیم فرش به نوعی یک فرش در حال نابودی جان دوباره ای گرفته و زنده می شود. این موضوع علاوه بر حفظ ارزش مادی فرش، حفظ آثار تاریخی و هنری که شناسنامه یک ملت در اثبات فرهنگ و تمدن آن از گذشته به حال است نیز محسوب می شود.

سخن پایانی

رفوگری و مرمت فرش با توجه به نوع آسیب دیدگی آن به شیوه خاصی انجام می شود و ترمیم آسیب هایی چون پوسیدگی، سوختگی، تداخل رنگ، بید خوردگی و … هریک داشتن مهارت خاصی را می طلبد. رفوگری حرفه ای نیست که هر فرد غیر متخصص قادر به انجام باشد و شما بتوانید در منزل فرش های آسیب دیده خود را مرمت کنید. بلکه این کار نیاز به استادکار ماهر و متخصص دارد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *