افزایش مقاومت حاشیه فرش با شیرازه

افزایش مقاومت حاشیه فرش با شیرازه


شیرازه فرش یکی از ارکان اصلی در ساختمان هر فرش بوده و به نوعی دو طرف طولی فرش را قاب بندی میکند. این کار به جلوگیری از از هم پاشیدگی بافت فرش کمک می کند. درست مانند ریشه های فرش وجود شیرازه نیز در هر فرشی ضروری و سلامت و تمیزی شیرازه فرش به گونه ای معرف سلامت و تمیزی و زیبایی فرش است.
شیرازه دوزی فرش اختصاص به نوع خاصی از فرش ندارد و در انواع فرش های ماشینی، دستباف و حتی فرش های مدرن و فانتزی دیده می شود. البته مسلما نحوه ایجاد و دوخت شیرازه در هر یک از این انواع به صورت خاصی انجام میشود و با همدیگر متفاوت است.

وجود شیرازه فرش چه مزایایی دارد؟

وجود شیرازه باعث استحکام بافت طولی فرش می شود. در دو طرف طول فرش پرز هایی وجود دارند که در صورت عدم وجود شیرازه به مرور زمان از بافت فرش بیرون آمده و از بین می روند و شاید اگر شیرازه دوزی اطراف فرش نبود پس از مدتی کاسته شده از حاشیه های طولی فرش به وضوح قابل مشاهده می شد.
از طرف دیگر شیرازه دوزی نقش بسیار زیادی در مرتب دیده شدن و زیبایی فرش دارد. این زیبایی را استفاده از هنر دست استادکاران این حوزه می توان دو چندان کرد. استادکاران گاها به جای یک نخ از دو یا چند نخ متناسب با رنگ متن فرش در شیرازه دوزی اطراف آن استفاده و زیبایی منحصر به فردی را از این طریق با فرش می بخشند.

 

قالیشویی خوشنام تهران مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

افزایش مقاومت حاشیه فرش با شیرازه
افزایش مقاومت حاشیه فرش با شیرازه

در صورت آسیب به شیرازه فرش چه کار باید کرد؟

شیرازه دوزی حاشیه طولی فرش در مورد هر نوع فرشی پیش از ورود به بازار انجام می شود. در مورد فرش های ماشینی شیرازه دوزی را در کارخانه و در مورد فرش های دستباف شیرازه دوزی را به صورت دستی و پیش از اقدام به فروش فرش بافته شده انجام می دهند. اما این بدان معنا نیست که شیرازه دوخته شده در کناره های طولی فرش قابل تعویض نیست. اگر چنانچه شیرازه یا حاشیه طولی فرش شما دچار آسیب شد می توانید آن را به کمک یک رفوگر متخصص تعویض کنید. اگر آسیب وارد شده به شیرازه فرش جزئی هم باشد رفوگر بدون نیاز به تعویض، آن بخش از شیرازه را مثل روز اول ترمیم می کند.

عواملی که می توانند به شیرازه فرش آسیب برسانند:

– رطوبت اولین عاملی است که در کنار ایجاد پوسیدگی و آسیب به سایر بخش های فرش می تواند موجب خرابی شیرازه و حاشیه فرش نیز شود.
– کشیده شدن فرش بر روی سطح سخت و ناهموار نیز عامل دیگری است که می تواند به نخ نما شدن و آسیب جدی به شیرازه فرش منجر شود.
در حالت کلی هر آسیبی که مختص فرش باشد می توان آن را مختص شیرازه فرش نیز محسوب کرد به عنوان مثال بید خوردگی فرش چیزی نیست که در قسمت متن فرش اتفاق بیفتد اما در قسمت شیرازه و حاشیه فرش رخ ندهد. پس تمامی نکات مراقبتی فرش را برای مراقبت از شیرازه آن نیز بایستی مدنظر قرار داد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *