فرش دستباف یک فرش لوکس و گران قیمت است که استفاده از آن در زیبا کردن، دلنشین و گرم کردن هر محیطی نقش اساسی دارد. اما خرید این کالا نیازمند شناخت ویژگی های فرش دستباف و انتخابی درست می باشد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

۱) تعدادگره

فرش های سنتی ایرانی به صورت دستباف بافته می شوند. بنابراین یکی از ویژگی هایی که باید در نظر داشته باشید، تعداد گره آن ها است. یک فرش با کیفیت حداقل ۱۲۰ گره در اینج مربع خواهد داشت. یک فرش دست ساز دارای پشتی نرم با چند گره بزرگتر خواهد بود.

۲) متریال

فرش های دستباف به طور معمول از پشم، ابریشم یا پشم-ابریشم ساخته می شوند. فرش های ۱۰۰ درصد خالص ابریشمی کاملا خوب هستند و درخشندگی کاملی دارند و از طرف دیگر پشم رایج ترین متریال است. کیفیت پشم به نژاد گوسفند، آب و هوا، مرتع و زمان برش بستگی دارد.

۳) رنگ

فرش های دستباف از رنگ های طبیعی ساخته می شوند. بنابراین به دنبال رنگ هایی باشید که به نظر می رسد از طبیعت به دست میاید. حیوانات به رنگ قرمز، گیاهان به رنگ آبی و عناصر تاریخی اغلب به رنگ زرد هستند. رنگ های مصنوعی به طور مساوی در کل فرش تقسیم می شوند ولی رنگ های طبیعی سطح فرش را می پوشانند. چند نخ از فرش را خم کنید، اگر متوجه نا همواری شدید بدانید که با رنگ طبیعی سر و کار دارید.

۴) اندازه

قبل از خریدن فرش دستیاف، تعیین اندازه دقیق آن بسیار مهم است. مهم است که بر اساس اندازه فضای خانه خود فرش مورد نظر را انتخاب کنید. برای مثال، برای فضای پذیرایی یک فرش بزرگ ایده آل خواهد بود در حالیکه برای اتاق خواب ممکن است یک فرش متوسط و کوچک خوب باشد. از طرف دیگر، برای راهرو یا ورودی خانه، یک فرش گرد یا مربع شکل، خوب به نظر خواهد رسید.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

5

۵) بودجه

قیمت فرش های دستباف تقریبا بسته به نوع شهر و نوع الگو های ساخت متفاوت است. بنابراین قبل از هر چیز، مهمترین موضوع تعیین مقدار بودجه است.

۶) نحوه استفاده

به این فکر کنید که فرش را در کجا استفاده خواهید کرد. اگرچه ممکن است فرش کالایی لوکس باشد اما فرش های ابریشمی در برابر فشار و استفاده مقاومت کمتری دارند ولی برای اهداف تزیینی مانند آویزان کردن روی دیوار مناسب هستند. فرش های پشمی کاربردی تر و فوق العاده بادوام هستند و می توانند برای سال ها بدون آسیبی زیر پای شما باشند.

۷) تفاوت بین فرش ها

همه فرش های دستباف به طور یکسان ساخته نمی شوند و عجیب نیست که افراد تازه وارد آن را با یک گلیم یا گبه اشتباه بگیرند.

۸) الگوی فرش

بسته به اینکه از کدام منطقه ایران فرش می خرید، باید بدانید که فرش ها الگو های بسیار متفاوتی دارند. انتخاب الگو مناسب به علاقه شخصی بستگی دارد و ممکن است تا حدودی به دکوراسیون داخلی خانه نیز مرتبط باشد. با این حال، الگوی فرش نشان از فرهنگ شهر مورد نظر داشته و حاوی ارزش های والای هنر انسانی است. درواقع، طراحی منعکس کننده محل ساخت آن است. الگو ها و طرح های مختلف زیادی وجود دارد که پیوند های محکمی با یک شهر خاص دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *