پرداخت و موگیری فرش چیست؟

پرداخت و موگیری فرش چیست؟


کوتاه کردن پرزهای اضافه فرش که عموما پس از اتمام کار بافت فرش انجام می شود را پرداخت یا موگیری فرش گویند. در این متن به بررسی مزایای پرداخت و موگیری فرش، روش های مختلف انجام آن و زمان انجام پرداخت فرش می پردازیم.

پرداخت فرش چه مزایایی دارد؟

پرداخت و موگیری فرش باعث می شود ظاهر فرش مرتب تر و زیبا تر به نظر برسد یعنی با انجام پرداخت، نقش و نگار فرش واضح تر می شود و بر جذابیت آن افزوده می گردد. مزیت دیگری که موگیری فرش دارد این است که با انجام آن ایرادات و اشتباهات موجود در بافت طرح فرش مشخص میشوند.

قالیشویی خوشنام تهران مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

پرداخت فرش چه مزایایی دارد؟
پرداخت فرش چه مزایایی دارد؟

روش های انجام پرداخت و موگیری فرش

پرداخت و موگیری فرش به دو روش دستی و ماشینی انجام می شود. در روش دستی استاد کار پرداخت فرش با استفاده از قیچی های مخصوص، موگیری از فرش را انجام می دهد، اما در روش ماشینی، کار قیچی های پرداخت را دستگاه های تراش برقی انجام می دهند. حرکت دادن دورانی این دستگاه بر روی فرش کوتاه کردن یکنواخت پرزهای فرش را میسر می کند.

پرداخت ماشینی فرش

آیا استفاده از ماشین اصلاح برای پرداخت و موگیری فرش صحیح است؟

برخی افراد پرداخت فرش را با استفاده از ماشین های اصلاح قدیم انجام می دهند. توجه داشته باشید که استفاده از ماشین اصلاح برای موگیری فرش تنها در مورد تابلو فرش های با ابعاد کوچک (تابلوهای با طول برابر یا کمتر از ۲۰ سانتی متر) مناسب است.

پرداخت فرش چه زمانی انجام می شود؟

پرداخت فرش می تواند در دو زمان در حین و پس از اتمام بافت فرش انجام شود. پرداخت فرش در حین بافت این مزیت را دارد که اشتباهات فرش را مشخص می کند و از این رو بافنده می تواند این اشتباهات را اصلاح نماید، در این شیوه پس از بافت هر دو یا سه رج اقدام به پرداخت می کنند و بدین ترتیب تا انتهای کار هم طرح و نقش فرش به خوبی مشخص می شود و بافنده می تواند با آن ارتباط ایجاد نماید و هم ایرادات فرش در زمان مناسبی که می توان آن را برطرف کرد مشخص می شود.
پس از اتمام بافت فرش نیز پرداخت را به این صورت انجام می دهند که تارهای چله را را به آرامی و به صورت مرتب قیچی و قالی را روی زمین برای انجام عملیات پرداخت پهن می کنند. امروزه دیگر کمتر مرکز قالیبافی را می توان یافت که در آن پرداخت به صورت دستی انجام شود و غالبا این کار را با استفاده از ماشین برقی مخصوص پرداخت و موگیری فرش انجام می دهند.
دقت داشته باشید که هم در پرداخت در حین بافت و هم در پرداخت پس از اتمام بافت فرش بایستی عملیات پرداخت توسط یک فرد متخصص و حرفه ای در این زمینه انجام شود چرا که پرداخت بیش از حد یعنی کوتاه کردن بیش از حد پرزهای فرش به گونه ای که با حرکت دست نتوان آنها را لمس کرد می تواند زیبایی و ارزش فرش را تحت تاثیر سوء قرار دهد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *