پرداخت فرش دستباف

پرداخت فرش دستباف


بعد از تکمیل کار بافت فرش، پرز یا خامه فرش با استفاده از رج شمار کوتاه می­شود. به طور خلاصه به این کار پرداخت فرش می­گویند. پرداخت فرش کاری تخصصی است که در کارگاه­های تخصصی صنایع دستی فرش توسط استادکاران فرش­بافی با روش­های مختلف انجام می­شود. در این مطلب از قالیشویی خوشنام، توضیحات مختصری در رابطه با پرداخت فرش خواهیم خواند.

قالیشویی خوشنام از جمعی از تکنسین­های مجرب و کارشناسان متخصص صنایع دستی فرش تشکیل شده است و در سطح استان البرز به ارائه خدمات تخصصی شستوشوی فرش، رفوگری فرش، ترمیم بافت و پرداخت فرش دستباف مشغول است.

مراحل پرداخت فرش دستباف

پرداخت فرش در دو مرحله متفاوت از فرایند تکمیل بافت فرش قابل انجام است. یک فرش دستبافت را می­توان در حین بافت فرش و یا بعد از پایان بافت فرش پرداخت کرد. این کار، یعنی پرداخت فرش، به دو روش سنتی یا ماشینی قابل انجام است. در روش ماشینی دستگاه تراش برقی به صورت دورانی بر روی فرش کشیده می­شود. با انجام این کار پرز تمامی قسمت­های فرش به طور یکسان گرفته می­شود.  روش دستی در انجام این کار با استفاده از قیچی­های مخصوص و یا ماشین­های اصلاح قدیمی قابل انجام است.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

همانطور که گفته شد پرداخت فرش در دو مرحله از فرایند بافت فرش انجام می­شود. در حین بافت و یا بعد از تکمبل بافت فرش. اینکه در کدام مرحله پرداخت فرش انجام شود تا حدود زیادی به سبک کاری بافنده فرش بستگی دارد و این مورد با توجه به خاصیت هنرمندانه و مردم­شناسی فرش دستبافت در مناطق مختلف، متفاوت است. معمولا در شهرهای اصفهان، اراک، قم و آذربایجان این کار در حین بافت انجام می­شود؛ به این صورت که استادکار فرش­بافی، بعد از بافتن ۲ الی ۴ رج، پرزهای اضافی را کوتاه می­کند.

در شیوه­ای که پرداخت بعد از اتمام بافت فرش انجام می­شود، چله به آرامی قیچی می­شود و پرزهای بلند در فرایند پرداخت هم­سطح می­شوند. این کار امروزه در اکثر کارگاه­های حرفه­ای فرش­بافی به صورت دستی انجام نمی­شود و برای پرداخت فرش ماشین­های پیشرفته­ای در این فرش­بافی­ها موجود است.

پرداخت فرش دستباف

آیا پرداخت فرش تنها برای فرش­های نو انجام می­شود؟

 نه! گاهی با استفاده طولانی مدت از فرش، شستشوشوی نامناسب و غیر اصولی فرش دستباف، باعث می­شود فرش رنگ و طراوت اولیه خود را از دست بدهد. در این شرایط پرداخت مجدد فرش یکی از راه­ها ترمیم فرش به حساب می­آید که زیبایی و تازگی اولیه فرش دستبافت را به آن باز خواهد گرداند.

همانطور که گفتیم پرداخت فرش، تنها از دست افراد متخصص و کارشناسس فرش برمی­آید. گاهی با کوتاه کردن بیش از حد پرزها، حرکت پرزها دیگر لمس نمی­شود. در این شرایط به ارزش و کیفیت فرش لطمه­ای جدی وارد می­شود و دیگر زیبایی سابق را نخواهد داشت.

قالیشویی خوشنام

   برای ثبت سفارش خدمات مورد نیاز خود می­توانید با کارشناسان قالیشویی خوشنام تماس برقرار و یا خدمات درخواستی خود را به صورت آنلاین در سایت قالیشویی خوشنام کرج ثبت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *