قاطی شدن رنگ های فرش

قاطی شدن رنگ های فرش


همانطور که در مطالب دیگر قالیشویی خوشنام نحوه شستوشوی فرش دستباف را توضیح داده­ایم، شستوشوی این نوع فرش­ها کاری تخصصی است و باید با نظر کارشناسی متخصصین فرش انجام شود. گاهی اوقات در اثر شستشوی  غیراصولی فرش دستباف، رنگ الیاف این فرش در مایعات حل می­شود و به قسمت­های دیگر فرش نفوذ می­کند. این اتفاق در اصظلاح قاطی شدن رنگ­های فرش است که آسیب زیادی به طرح فرش می­زند.

معمولا قالیشویی­های حرفه­ای، برای جلوگیری از قاطی شدن رنگ فرش دستباف برای شستوشوی آن از هیچ­گونه مواد شیمیایی استفاده نمی­کنند و روش دیگری را در شستوشوی این فرش پیش می­گیرند که در ادامه به توضیح آن می­پردازیم.

چرا فرش دستباف در اثر شستوشو رنگ می­دهد؟

فرش دستباف بنا به نوع الیاف به کار رفته در آن به شیوه خاصی در نگه­داری و شستوشو نیاز دارد. این فرش­ها بر اساس استفاده­ای که از آن­ها می­شود طی مدت زمان خاصی نیاز به شستوشو پیدا می­کنند. در صورت شستوشوی دستی یا ماشینی این نوع فرش­ها اگر از قواعد و اصول شستوشوی فرش دستباف پیروی نشود و یا از مواد شیمیایی نامرغوب و نامتناسب با جنس فرش استفاده شود، فرش دچار رنگ­دهی می­شود که در اصطلاح می­گویند رنگ فرش قاطی شده است.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

ترمیم رنگ­دهی فرش دستبافت

فرش دستبافت پیش از هر چیز کالایی گرانبها و نفیس از لحاظ هنری است و این بنا به مواد به کار رفته در آن است. به عنوان مثال بر اساس تجربیات و به لحاظ علمی استفاده از آب گرم برای شستن فرش دستباف به ساختار رنگ آن آسیب می­زند. از قاعده در ترمیم رنگ­دهی فرش دستباف نیز باید رعایت شود.

 یکی از روش­های ترمیم رنگ فرش دستبافت استفاده از روش قلم­زنی است. در روش قلم­زنی به برخی از تجهیزات و ابزارهای مخصوص ترمیم رنگ فرش نیاز داریم؛ مانند: قلم­موهایی با ضخامت و انواع مختلف، رنگ­های جوهری، گواش، مداد شمعی، سنگ پا، سنباده، اتو، دستمال مخصوص تمیزکننده و …

کارشناسان صنایع دستی فرش، با تشخیص دلیل رنگ­دهی، نوع فرش، الیاف به کار رفته و ترکیب رنگ اصلی فرش دستباف به رفع آسیب فرش می­پپردازند. مرحله رنگیری و رنگ­گذاری فرش آسیب دیده بسیار حساس است و تمامی روند ترمیم فرش در این مرحله به صورت نقطه به نقطه انجام می­شود. استفاده از مواد مناسب و سازگار با بافت فرش نیز از موارد مهم موفقیت عملیات ترمیم رنگ فرش دستبافت است. بعد از رنگ­گذاری فرش دستبافت با مواد مناسب آن، رنگ­های جدید با استفاده از بخور داغ و ابزارهای مخصوص این کار، بر روی فرش تثبیت می­شوند.

قاطی شدن رنگ های فرش

قالیشویی خوشنام

  فرش نیز مانند هر کالای دیگری در اثر گذر زمان و استعمال روزمره دچار استهلاک و خرابی می­شود. در اکثر موارد، خصوصا در مورد فرش­های زینتی و دستباف، انتخاب اول خانوار تعویض و خرید فرش جدید نیست و بسیاری ترجیح می­دهند فرش قدیمی را با حفظ کیفیت و ظاهر اولیه در منزل خود داشته باشند. خدمات ترمیم و رفوگری فرش برای تامین نیازهای این دسته از مشتریان در مجموعه قالیشویی خوشنام ارائه می­شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *