پایه و اساس طراحی خانه فرش است. صد و پنجاه سال قبل ادگار آلن پو شاعر و نویسنده ی مشهور آمریکایی نوشت: (روح یک خانه فرش است). در زمان های قدیم نقشه و رنگ فرش های دستباف محدود تر بود و هر شهر یا استان نقشه و رنگ مخصوص خودش را داشت که با روحیات آن منطقه انتخاب شده بود.

امروزه تاثیر فرش بر زیبایی دکوراسیون منزل بر هیچ کس پوشیده نیست و تنوع طرح و رنگ نسبت به زمان گذشته، بسیار بیشتر شده و محدود به شهر و استان خاصی نیست. همین امر باعث شده که خریداران در انتخاب فرش مورد نظر خود دچار سردرگمی شوند و بین تنوع طرح و رنگ زیاد نتوانند انتخاب درستی داشته باشند. علاوه بر کیفیت مواد اولیه، بافت، زیبایی و ظرافت طرح فرش، رنگ نیز مهم ترین فاکتوری است که در هنگام خرید و انتخاب فرش باید به آن توجه شود. زیرا فرش از وسایلی است که قرار بوده مدت زمان زیادی را با آن سر کنیم و سطح وسیعی از خانه را به خود اختصاص می دهد. به همین دلیل باید به اصول روانشناسی رنگ فرش توجه کنیم تا با انتخاب رنگی مناسب به افزایش انرژی، آرامش و حس خوب در افراد خانه کمک کنیم.

می توان رنگ فرش را از یک یا چند رنگ انتخاب کرد و از آن رنگ ها در سایر قسمت های منزل استفاده کرد. اگر فرش به صورت ساده تک رنگ انتخاب شد، برای هماهنگ کردن سایر لوازم خانه بهتر است از رنگ های مکمل آن کمک گرفت. زیرا تکرار یک رنگ خاص فضا را خسته کننده و تکراری می کند. در زیر به بررسی اصول روانشناسی در انتخاب رنگ فرش می پردازیم.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

gary carpet-color

تاثیر رنگ های سرد

رنگ های آبی، سبز، بنفش از خانواده رنگ های سرد هستند. طبق قواعد روانشناسی رنگ فرش، استفاده از رنگ آبی، حس آرامش را به افراد خانواده می دهد. رنگ بنفش رنگ میانه و متعادل است؛ با کمک این رنگ هیجان و استرس در وجود افراد کاهش می یابد. رنگ سبز نماد امید و آرامش است و استفاده از این رنگ با تناژ مختلف می تواند به ایجاد امید در ذهن و قلب افراد کمک کند.

تاثیر استفاده از رنگ های گرم

رنگ هایی هم چون زرد، نارنجی، قرمز از رنگ های گرم هستند. استفاده از فرش با الیافی به با این رنگ ها باعث افزایش انرژی در افراد خانواده می شود. رنگ قرمز انرژی بخش و از بین برنده ی خستگی است و می تواند سبب حال خوب افراد خانه شود. رنگ زرد نشان نور و روشنایی است و خانه را مرکز دریافت نور و انرژی می کند. رنگ نارنجی میانه است و علاوه بر انرژی باعث تعادل و آرامش نیز می شود.

اگر دکوراسیون داخلی خانه از رنگ های خنثی مثل طوسی، خاکستری، دودی، رنگ های دسته کرم، بژ، شیری، نقره ایی و …بود انتخاب رنگ فرش راحت تر و می توان از فرش های با رنگ باز تر استفاده کرد. اما اگر رنگ دکوراسیون از رنگ های غالب بود، بهتر است فرش را از رنگ های خنثی انتخاب کنیم.

در خانه هایی با فضای کوچک استفاده از رنگ کرم یا خاکستری دست ما را برای انتخاب رنگ دیگر اجزای دکوراسیون باز میگذارد. اگر سقف خانه کوتا بود، استفاده از فرش هایی با زمینه ی آبی کم رنگ توصیه می شود.

از پر طرفدارترین رنگ ها در بین فرش های ماشینی رنگ کرم است که از ترکیب زرد و سفید به وجود آمده و پاکی و لطافت خاصی را به همراه دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *