انتخاب و نحوه ی محاسبه مناسب مواد اولیه - قالیشویی خوشنام

انتخاب و نحوه ی محاسبه مناسب مواد اولیه


بافت فرش نیز مثل همه کارهای دیگر احتیاج به مواد اولیه مخصوص خود دارد. برای شروع بافت یک فرش ابتدا باید مواد اولیه مناسب برای آن را انتخاب کرده و بعد از آن مقدار لازم برای هرکدام از آن ها را مشخص کنید. انتخاب و نحوه ی محاسبه مناسب مواد اولیه فرش اهمیت زیادی در بافت فرش دارد به همین دلیل حتما باید به این دو مسئله دقت کنید.

معرفی مهم ترین مواد اولیه در فرش

برای بافت فرش از مواد اولیه مخصوص این کار استفاده می کنند که بسته به موارد مختلف، قالیبافان از بین ماده های اولیه مختلف انتخاب خود را انجام می دهند. برای بافت فرش دستبافت از سه ماده اولیه و مهم استفاده می کنند که این سه ماده به ترتیب پشم، کرک و ابریشم است. البته در فرش های ماشینی از ماده های اولیه دیگری مثل پلی استر، آرکریلیک، پلی پروپیلن و جوت نیز استفاده می کنند.

همچنین بخوانید


فرش یک جسم سه بعدی محسوب می‌شود. نخ عمودی، نخ افقی و گره سه وجه آن را تشکیل می‌دهند. نخ عمودی را تار، نخ افقی را پود می‌نامند…

تاثیر انتخاب مناسب مواد اولیه فرش

اصلی ترین معیار برای مشخص کردن کیفیت یک فرش و تعیین قیمت نهایی آن، نوع ماده اولیه فرش برای بافت است. هر فرش برای ساخته شدن احتیاج به مواد اولیه دارد تا از این طریق بتوان آن را به مرحله تولید رساند. انتخاب مناسب مواد اولیه فرش تاثیر مستقیم و بالایی بر روی قیمت، کیفیت، میزان مرغوبیت، جنس، دوام، پایداری و غیره می گذارد. در فرش های ماشینی و دستبافت هر چه قدر از ماده اولیه بهتری استفاده کنید به همان مقدار کیفیت نهایی بالاتر خواهد رفت.

نحوه محاسبه مناسب مواد اولیه

بخش اول محاسبه خامه قالی

 •  محاسبه تعداد گره یا همان خفت در عرض
 •  محاسبه تعداد گره های طولی یا همان رج
 •  محاسبه ضرب تعداد گره های طولی و عرضی بر روی همدیگر و نتیجه به دست آمده تعداد نهایی گره فرش را نشان می دهد.
 • بعد از آن تعداد گره ها را ضرب در طول یک گره ده سانتی متری می کنیم و جواب آن را بر صد تقسیم می کنیم. حاصل این تقسیم نشان دهنده میزان مصرفی
 •  در آخر از روی جدول تناسب خامه قالی و با کمک تناسب معمولی میزان خامه مصرفی طبق گرم را به دست می آوریم.

بخش دوم: محابسه مقدار نخ های چله

 •  در وهله اول شمار خفت های عرضی را محاسبه می کنیم. برای انجام دادن این کار می توان تعداد خانه های نقشه قالی را شمارش کرد.
انتخاب و نحوه ی محاسبه مناسب مواد اولیه - قالیشویی خوشنام
 •  شمار خفت های عرضی قالی را در دو ضرب می کنیم و جواب آن نشان دهنده شمار نخ های چله است.
 • با استفاده از جدول تناسب نخ چله مقدار مصرف نهایی را محاسبه می کنیم.

بخش سوم :محاسبه مقدار ارقاچ (پود ضخیم)

 •  شمار رج یا گر های طولی قالی را محاسبه می کنیم.
 •  بعد از آن شمار رج یا گره های طولی فرش را در عرض فرش ضرب می کنیم. جواب این معادله نشان دهنده میزان مصرف نخ ارقاچ است.
 •  با استفاده از جدول تناسب پود ضخیم مقدار مناسب ارقاچ طبق گرم را محاسبه می کنیم.

سخن پایانی

یکی از مهم ترین موارد در بافتن قالی و فرش انتخاب و محاسبه مناسب مواد اولیه است. بافت قالی نیز مثل هر کار هنری دیگری احتیاج به مواد اولیه در مقادیر خاصی است به همین دلیل در ابتدای کار قالیبافان نوع مواد اولیه و مقدار آن را باید انتخاب کنند. انتخاب و محاسبه درست مواد اولیه تاثیر بالایی بر روی کیفیت و قیمت فرش می گذارد. همین طور توصیه می کنیم اگر تجربه ای در این حیطه ندارید حتما از افراد کارشناس و خبره برای این کار کمک بگیرید.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

معرفی قالیشویی در داوودیه

انتخاب قالیشویی یکی از مواردی است که برای نظافت انواع فرش و مبلمان اداری و منازل بسیار اهمیت دارد. چون اگر فرش را به یک قالیشویی بسپارید که به خوبی از عهده‌ی انجام وظیفه برنیاید هزینه‌ای که بابت خدمات می‌پردازید، هدر می‌رود و در نهایت انتظار شما برآورده نمی‌شود. قالیشویی خوشنام خدمات مختلف را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب و البته در مدت زمان کوتاه  به مشتریان ارائه می‌کند. در این مطلب شما را با انواع خدمات یکی از شعبه‌های قالیشویی در داوودیه آشنا می‌کنیم.

انواع خدمات قالیشویی در داوودیه

قالیشویی خوشنام پرسنل حرفه‌ای و ماشین آلات تخصصی دارد و انواع خدمات شستشوی فرش و موکت، مبلمان را ارائه می‌کند. همچنین می‌توانید کالاهای خواب مانند پتو، تشک خوشخواب تک نفره و دو نفره و پتو را برای شستن به قالیشویی بسپارید.

علاوه بر این در قالیشویی خوشنام رفوکاران حرفه‌ای مشغول به کار هستند که آسیب‌های وارد شده به فرش را ترمیم و بازسازی می‌کنند که فرش مجدداً مورد استفاده قرار بگیرد.

همچنین بخوانید


یک از کارهای نظافتی که برای خانم‌های خانه‌دار اهمیت زیادی دارد شستشوی فرش‌ها و مبلمان است. قالیشویی خوشنام عضو اتحادیه قالیشویان است و خدمات مختلف را در….

خدمات در محل

یکی از کارهای نظافتی قالیشویی تمیز کردن مبلمان است. این کار در محل انجام می‌شود و نیازی به جابه جاکردن مبلمان یا صندلی‌های رستوران و سالن غذا خوری نیست. بلکه کارکنان در زمان معین شده و با دستگاه‌های مورد نیاز در محل حاضر می‌شوند و کارهای نظافتی لازم را انجام می‌دهند.

این مورد برای شستشوی موکت در هتل‌ها یا سالن‌های کنفرانس و تئاتر هم صادق است و پرسنل قالیشویی خوشنام با حضور در محل کار نظافت را انجام می‌دهند. به این ترتیب نیازی به جدا کردن موکت از کف و حمل کردن آن به قالیشویی وجود ندارد.

استفاده از شوینده‌ی مرغوب

برای شستشوی فرش و مبلمان باید از شوینده‌ای استفاده شود که در عین اینکه موجب تمیزی و درخشندگی می‌شود، کیفیت آن‌ها را خراب نکند و موجب تغییر رنگ نشود. چون اگر آسیبی به رنگ الیاف فرش یا پارچه مبلمان وارد شود،آسیب وارد شده قابل جبران نیست.

دسترسی به شعبه‌های مختلف قالیشویی خوشنام

قالیشویی خوشنام برای دسترسی آسان و سریع مشتریان شعبه‌های مختلفی را در مناطق مختلف شهر تهران و کرج دایر کرده است. یکی از شعبه‌ها قالیشویی در داوودیه است که تمام انواع خدمات را با بهترین کیفیت شستشو انجام می‌دهد.

قالیشویی در داوودیه

تعهد در زمان ارائه‌ی خدمات

تحویل به موقع سفارشات یکی از مواردی است که در قالیشویی خوشنام به طور ویژه‌ای مورد توجه قرار می‌گیرد. با وجود اینکه حجم سفارشات در این قالیشویی بالاست، اما پرسنل به طور متعهدانه‌ای کارها را به موقع انجام می‌دهند و در زمان معین شده سفارشات را تحویل می‌دهند.

آیا قالیشویی خوشنام امکان ثبت سفارش آنلاین دارد؟

یکی از شیوه‌های آسان برای تحویل سفارش استفاده از شیوه‌‌ی نوین ثبت سفارش یعنی ثبت سفارش آنلاین است. برای ثبت سفارش در قالیشویی خوشنام هم می‌توانید به سایت مراجعه کنید و سفارش خود را مشخص کنید، مشخصات و شماره تلفن خود را وارد کنید تا کارکنان قالیشویی سفارش را پیگیری کنند و خدمات مورد نیاز برای شما انجام شود. همچنین ثبت سفارش آنلاین این مزیت را دارد که می‌توانید از ده درصد تخفیف برای تمام خدمات استفاده کنید.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *