شانه فرش چیست

شانه فرش چیست


شانه فرش چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که در خرید و فروش انواع فرش معمولا به‌کار می‌رود شانه است. اما بسیاری از ما که در این مورد تخصص نداریم، نمی‌دانیم که این اصطلاحات به چه معنا است و چرا باید هنگام خرید و فروش فرش مورد بررسی قرار بگیرند. برای مثال اینکه، تعداد شانه چه تاثیری بر کیفیت فرش دارد و چرا وقتی تعداد شانه یک فرش زیادتر است، ارزنده‌تر و بهتر خواهد بود. اکنون قصد داریم درباره شانه فرش با شما صحبت کنیم و از اینکه شانه چیست و چرا باید مورد بررسی قرار بگیرد بگوییم.

شانه چیست؟

شانه فرش را باید به‌طور خلاصه تراکم عرضی فرش دانست. به‌این معنی که تعداد گره فرش در عرض، تراکم عرضی یا شانه آن را تشکیل می‌دهد. این تعداد البته تنها در یک متر محاسبه می‌شود. اصطلاح شانه را تنها درمورد فرش ماشینی به‌کار می‌برند و در فرش دستباف معادل آن رجشمار است. رجشمار درواقع تعداد نخ‌های خاب فرش در یک متر است. بنابراین هرچه شانه فرش بیشتر باشد، فرش ریزبافت‌تر است و نقش و نگار آن ظرافت بیشتری دارد. به همین دلیل فرش با شانه بیشتر با قیمت بالاتری نیز خرید و فروش می‌شود.

همچنین بخوانید


روش‌های شستشوی موکت کدامند؟ روش مکانیزه شستشوی موکت چگونه است؟ روش غیرمکانیزه برای شستشوی موکت چگونه است؟ …

چگونه شانه فرش را بشماریم؟

برای تشخیص و محاسبه شانه فرش، باید ابتدا ده سانت از عرض فرش را مشخص کنید. این‌کار را به‌راحتی می‌توان از طریق متر یا خط‌کش انجام داد. دقت کنید که وقتی می‌گوییم یک فرش ۱۲۰۰ شانه است،‌ یعنی در یک متر ۱۲۰۰ گره دارد. پس در ۱۰ سانت باید ۱۲۰ گره داشته باشد. به‌همین ترتیب می‌توان تعداد گره‌هایی که در ده‌سانت از عرض یک فرش ۵۰۰، ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه باید وجود داشته باشد محاسبه کرد. وسیله‌ای مانند خودکار یا مداد برداشته، ده سانت در عرض را در پشت فرش علامت زده و گره‌ها عرضی را بشمارید. در ده ضرب کنید. اگر با تعداد شانه اعلامی فرش یکی بود، فرش تقلبی نیست. شمارش گره‌های عرضی یا نخ خاب کار پیچیده و سختی نیست و به‌راحتی می‌توان انجام داد. بنابراین نیاز به درنظر گرفتن درصد خطا ندارد. توجه کنید که حتی یک یا دو عدد کم و زیاد بودن گره‌ها در ده سانت، در ابعاد بزرگتر تاثیر بسیاری دارد. در فرش ماشینی تراکم عرضی غیر از ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ نداریم. (البته به‌ندرت در بعضی برندهای معتبر تولیدات ۱۶۰۰ و ۱۷۰۰ شانه نیز مشاهده می‌شود.) اگر بعد از شمارش مطمئن شدید که عدد غیر از این به دست می‌آید، در بی‌کیفیت بودن فرش شک نداشته باشید.

شانه فرش چیست

تاثیر تعداد شانه بر قیمت نهایی فرش؟

موضوع دیگر درمورد شانه فرش، تاثیر آن بر قیمت فرش است. شانه را باید یکی از فاکتورهای تعیین کننده قیمت دانست. درکنار شانه، عوامل دیگری مانند جنس نخ خواب، تراکم طولی، طرح و نقشه و … در قیمت آن تاثیرگذار خواهند بود. بنابراین هنگام خرید فرش، تنها به اینکه تعداد شانه آن بیشتر باشد دقت نکنید. اینکه تعداد شانه فرش ماشینی، غیر از اعداد و قاعده‌ای که اعلام شد نباشد مهم‌ترین نکته است. درواقع شانه فرش را باید درکنار فاکتورهای دیگر بررسی کند و درنهایت ارزنده بودن فرش را مشخص نمود.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *