انواع ممتازبافی کدامند؟ -قالیشویی

انواع ممتازبافی کدامند؟


انواع ممتازبافی کدامند؟

فرش بافی یکی از مهمترین و خاص‌ترین صنایع دستی در ایران است. این هنر از دیرباز در شهرهای مختلف ایران با سبک‌های مختلف رایج بوده و هر گوشه از این خاک،‌ تاریخ و فرهنگش را در لابه‌لای گره‌های فرش به جهان نشان داده است. یکی از خاص‌ترین انواع بافت فرش در ایران، ممتازبافی است. منظور ما از ممتاز بافی در این مطلب در مورد فرش‌های دستبافت است. هر چند که این روزها فرش‌های با بافت ممتاز را در صنعت فرش ماشینی هم شاهدیم. ممتاز بافی تعریف و انواع مختلفی دارد که به آن خواهیم پرداخت.

ممتاز بافی چیست؟

در فرش‌های ممتاز بافت، از طرح‌های خاص و متفاوت استفاده می‌شود. در این فرش‌ها تصاویری از چهره، بناهای تاریخی، نقاشی‌ها و آثار هنرمندان مشهور و منظره‌های متفاوت و کم‌نظیر استفاده می‌شود. ویژگی فرش ممتاز بافت،‌ ظرافت این فرش‌ها و بافت بسیار ریز آن‌ها است. ویژگی دیگر تنوع رنگی بسیار زیاد در آن‌ها است. رج‌شمار این فرش‌ها هم بالا است. بافنده این فرش‌ها باید بسیار حرفه‌ای باشد. در واقع ممتاز بافی کار هر بافنده‌ای نیست چون روش خاص خودش را دارد.

در ممتاز بافی از چه نخی استفاده می‌شود؟

در تمامی فرش‌های ممتاز بافت از نخ ابریشم استفاده می‌شود. یعنی از نخ چله تا نخ‌های ریشه و پود همه ابریشم هستند. ابریشم به کار رفته در این نخ‌ها از نوع بسیار مرغوبی است.

همچنین بخوانید


هر چه رنگ‌های بیشتری در فرش استفاده شود، فرش با ارزش تر است. در این مقاله درباره نقش رنگ های سنتی و اصیل در فرش صحبت خواهیم کرد …

انواع ممتاز بافی

شاید با خواندن این تعاریف تصور کنید که ممتاز بافی بیشتر برای تابلوهای فرش استفاده می‌شود. اما این گونه نیست. ما انواع فرش با روش ممتاز بافی هم داریم.

دایره بافی یا فرش گرد

این فرش همان‌طور که از نامش هم پیداست فرم دایره‌ای شکل دارد. چله‌کشی فرش‌های دایره‌ای با فرش‌های معمولی تفاوتی ندارد. اما هنگام ریشه زدن باید بدانند که از هر طرف باید چند ریشه کم کنند تا فرم دایره حفظ شود. بافنده‌ها گاهی روی نخ‌های چله با مداد دایره‌ای با قطر فرشی که قرار است ببافند می‌کشند تا از خطوط دایره خارج نشوند.

فرش بیضی

فرش بیضی هم همان مختصات فرش دایره‌ای را دارد. تفاوت البته در این است که قطر فرش در همه قسمت‌ها یکسان نیست و باید با دقت بیشتری بافته شود که فرش دچار بالازدگی و بیرون زدگی نشود. معمولا چله را از روی قطر کوچک بیضی محاسبه می‌کنند.

فرش چند ضلعی

این نوع فرش شبیه چند شلعی هندسی است. قطرها در این طرح کاملا متغیر است و باید در هر قسمت گره‌ها کم یا زیاد شوند. این نوع فرش باید توسط بافنده بسیار ماهری بافته شود چون سخت‌تر از دو مدل قبلی است.

انواع ممتازبافی کدامند؟ -قالیشویی

بافت چهره

ای نوع بافت نیاز به ظرافت و دقت زیادی دارد تا نتیجه کار طبیعی باشد. برای بافت این چهره‌ها از قلاب استفاده می‌کنند تا ظرافت کار مشکلی نداشته باشد. این چهره‌ها معمولا چهره افراد مختلف، مشاهیر و تصاویر مینیاتوری است.

منظره بافی

در این نوع فرش یک منظره با تمامی ظرافت‌ها اعم از انواع گل،‌ درخت، کوه، ابر، پرنده و هر آنچه که در نقشه کشیده شده باید با طیف رنگی گسترده‌ای انجام شود.

دو ریزه بافی

در این نوع فرش بعضی قسمت‌ها ریزتر و بعضی قسمت‌ها کمی درشت‌تر بافته می‌شوند. برای این فرش از چله دو برابر استفاده می‌کنند. گره‌ها باید به صورتی زده شوند که فرش کاملا طبیعی از کار دربیاید.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *