نقش رنگ های سنتی و اصیل در فرش - قالیشویی خوشنام

نقش رنگ های سنتی و اصیل در فرش


نقش رنگ‌ های سنتی و اصیل در فرش

هر چه رنگ‌های بیشتری در فرش استفاده شود، فرش گران تر خواهد بود. در برخی از فرش‌های زیبا که توسط قالی‌بافان و فرش‌بافان ماهر بافته شده و در موزه‌ها نگهداری می‌شوند نزدیک به ۲۵۰ رنگ در فرش دیده می‌شود. ساخت فرشی با چنین ترکیب رنگ پیچیده‌ای نیازمند سال‌ها تجربه و دانش است.رنگ‌های مختلف معانی مختلفی دارند و بافندگان رنگ‌ها را آگاهانه و بر اساس پیامی که می‌خواهند با طرح‌های خود منتقل کنند انتخاب می‌کنند. در ادامه قصد داریم نقش رنگ ‌های سنتی و اصیل در فرش، همچنین معنا و پیام هر رنگ را بررسی نماییم.

رنگ قرمز

قرمز رنگ آتش است. رنگ‌های پرانرژی که شادی، اشتیاق، شجاعت، قدرت، اعتماد به نفس، شور و پویایی را به ارمغان می‌آورند. بافندگان آزادانه از رنگ‌های قرمز فرش برای تاکید بر طرح‌ها یا نقش‌های خاص استفاده می‌کنند. این رنگ پرطرفدار بوده و در بسیاری از مدل‌های مختلف فرش‌های ماشینی و دستی به کار می‌رود.

رنگ مشکی

سیاه رنگ قدرت است و معمولا منجر به خرابی و نابودی می‌شود. بافندگان فرش به ندرت از این رنگ برای ایجاد طرح‌های کلی یا پس زمینه فرش استفاده می‌کنند. رنگ مشکی در نقش رنگ های سنتی و اصیل در فرش بیشتر برای مرزبندی رنگ و طرح استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید


فرش ماشینی یکی از رایج‌ترین فرش‌های موجود در منازل است که ممکن است دچار آلودگی شود. در این مطلب روش شستشوی فرش ماشینی در قالیشویی در وردآورد را بررسی می‌کنیم …

رنگ طلایی

رنگ طلایی نشان دهنده قدرت و ثروت است. این رنگ الیاف به ندرت در قالی‌های ایرانی استفاده می‌شود و معمولا برای قالی‌هایی که برای خانواده‌های سلطنتی و حاکمان بافته می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرید.

رنگ سبز

برای ایرانیان، به ویژه مسلمانان، رنگ سبز به دلیل پیوند با پیامبر اکرم (ص) یک رنگ مقدس محسوب می‌شود، بافندگان از رنگ سبز در مقادیر کم استفاده می‌کردند، برای بخشی از فرش که به ندرت روی آن راه می‌روید.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی تاثیری مشابه قرمز دارد، اما شدت آن کمتر است. نارنجی فضایی سرزنده، گرم و دل‌پذیر ایجاد می‌کند. البته سایه‌های مختلف نارنجی معانی مختلفی دارند، از رنگ نارنجی به ندرت در قالی بافی استفاده می‌شود.

رنگ آبی

رنگ آبی نیلی از گیاهی به همین نام به دست می‌آید که در غرب آناتولی می‌روید و نیل تولید می‌کند. نیلی، رنگ آبی عمیق تر بوده که نماد خرد عرفانی، خودشناسی و شناخت معنوی است. در حالی که آبی رنگ ارتباط با دیگران است، نیلی به افکار درونی، بینش عمیق و شهود منجر می‌شود.

نقش رنگ های سنتی و اصیل در فرش - قالیشویی خوشنام

رنگ بنفش

ترکیب قرمز و آبی رنگ بنفش را در پی خواهد داشت، بنفش نماد قدرت، تجمل و ثروت است. بنفش روشن و یاسی با عشق و نوستالژی همراه است، در حالی که بنفش تیره با احساسات منفی مانند غم و اندوه همراه خواهد بود.

رنگ سپید

رنگ سفید رنگ پاکی و پاکدامنی است. این رنگ پاکی و معصومیت را تداعی می‌کند. رنگ سفید بهترین رنگ بوده و در فرش بافی بسیار کاربردی است.

رنگ‌های خنثی

کرم یا بژ و خاکستری رنگ‌های خنثی هستند. اگرچه این رنگ معنی هم دارد، اما احساسات و عواطف قوی را بر می‌انگیزد و آرام یا کسل کننده به حساب می‌آید. کرم و خاکستری رنگ‌های رایجی هستند که در هر اتاقی به خوبی کار می‌کنند و مکمل رنگ‌های متنوع دیوار هستند.

سخن پایانی:

در این مقاله در رابطه با نقش رنگ ‌های سنتی و اصیل در فرش مواردی را خدمت شما همراهان عزیز ارائه کردیم که امیدواریم این موارد مفید بوده باشد.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *