مزایا و معایب بافت ترکی کدامند؟ - قالیشویی خوشنام

مزایا و معایب بافت ترکی کدامند؟


مزایا و معایب بافت ترکی کدامند؟

همان طور که می دانید بافت و تولید فرش دستبافت در منطقه های مختلف ایران و با روش های مختلفی انجام می شود. تکنیک های مختلفی برای بافت وجود دارد که می توان گفت این مسئله باعث تنوع بالایی در گره گذاری فرش می شود و در هر منطقه جغرافیایی به نسبت روش مورد نظرشان از گره ها و بافت های خاصی برای فرش استفاده می کنند. بافت ترکی یکی از مهم ترین بافت های فرش است. منبع و تاریخچه ظهور این بافت از آذربایجان است که تحقیقات در این حیطه نشان دهنده این است که اولا این بافت در بین مردم آذربایجام قدیم گسترش پیدا کرده است و تا الان نیز شکل خود را حفظ کرده است. این نوع بافت بیش تر با استفاده از قلاب زده می شود.

مزایای بافت ترکی فرش

  •  اولین و اصلی ترین دلیل برای این که از بافت ترکی برای فرش استفاده کنید این است که در بیش تر از هشتاد درصد تابلو فرش ها و قالی های دستبافت که در فروشگاه های مختلف مشاهده می کنید از این نوع بافت استفاده می کنند و این مسئله نشان دهنده کیفیت بالا و نفیس بودن این بافت است.

همچنین بخوانید


خراسان یکی از مهم ترین منطقه های تولیدی فرش در ایران است که تعداد بسیار بالایی کارگاه های بافت فرش نشان دهنده اهمیت و گسترش تولید فرش در این شهر است…

  •  با کمک قلاب و بافت ترکی می توان ریز ترین نقشه های فرش را بافت و همین طور بافت های مختلف تزئینی مثل تابلوهای تصویری و مناظر طبیعی را با این روش راحت تر از دیگر روش ها بافت.
  •  به خاطر استفاده از قلاب در این روش قابلیت استفاده از گره تقلبی یا همان جفتی در این روش بسیار پایین تر است.
  • فرش های بافته شده با بافت ترکی از کیفیت و دوام بسیار بالایی در مقایسه با گره فارسی برخوردار هستند.

معایب بافت ترکی

به دلیل این که که در بافت ترکی از کوج استفاده نمی کنند احتمالا این مسئله باعث می شود فرش به خاطر کشش زیاده از حد چله ها و پودهای وسط دچار سرکجی شود. همین طور به علت توزیع نابرابر ممکن است در موقع گرداندن فرش باعث به هم خوردن تراکم چله شده و باعث لغزش، کشش یا بالا رفتن طول چله شود. به دلیل این که که شانه های ترکی از شانه های فارسی سبک تر هستند و وزن پایین تری دارند به همین دلیل با کوبیدن مداوم فشردگی لازم را بر روی چله تامین می کنند.در بافت فرش با روش گره ترکی و فارسی از نخ های مختلف مثل ابریشم و پنبه استفاده می کنند اما مقدار نخی که در گره ترکی استفاده می شود بیش تر از بافت فارسی است.

مزایا و معایب بافت ترکی کدامند؟ - قالیشویی خوشنام

در آخر همچنان می توان گفت در کنار معایب گفته شده، بافت ترکی هنوز هم بهترین نوع بافت محسوب می شود چرا که همان طور که اشاره کردیم در بیش تر فرش ها از این نوع بافت استفاده می کنند و این مسئله نشان دهنده کیفیت بالا و مرغوب بودن این بافت است.

سخن پایانی

در مناطق مختلف فرش ها را با روش های مختلفی می بافند یکی از بافت های متداول و معروف بافت ترکی است. معمولا فرش هایی که با بافت ترکی بافته می شوند از فرش هایی که با دیگر روش ها بافته می شوند ظریف تر، با کیفیت تر، مرغوب تر و بادوام تر هستند. به خاطر همین دلایل اکثر بافنده های فرش ترجیح می دهند از این روش از بافت فرش استفاده کنند.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *