ویژگی های طرح و نقشه های فرش خراسان- قالیشویی خوشنام

ویژگی های طرح و نقشه های فرش خراسان


ویژگی های طرح و نقشه های فرش خراسان

خراسان یکی از مهم ترین منطقه های تولیدی فرش در ایران است که تعداد بسیار بالایی کارگاه های بافت فرش نشان دهنده اهمیت و گسترش تولید فرش در این شهر است. در حالت کلی بیش تر از دویست هزار کارگاه قالی بافی با بیش تر از چهارصد هزار بافنده در خراسان وجود دارد. هنر قالی بافی پیشینه ای بیش تر از ۱۵۰۰ ساله در منطقه خراسان دارد و هر روزه گسترش یافته و پیشرفت می کند. همان طور که می دانید فرش های هر منطقه دارای طرح و نقشه خاص خود است که فرش های خراسان نیز از این قاعده مستثنی نیستند، در ادامه در نظر داریم شما را با ویژگی های طرح و نقشه های فرش خراسان آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

ویژگی های طرح و نقشه های فرش خراسان

طرح های فرش خراسان

طرح های فرش خراسان منحصر به فرد و متفاوت هستند و از لحاظ عنصرهای مورد استفاده در آن می توان به نقش های گل و گیاه، پرنده ،حشره، و غیره اشاره کرد. در طرح خراسانی معمولا از نقشه های گلدار، طرح گلدانی، بته جقه، طرح افشان، لچک، ترنج، طرح های سرتاسر گل دار و مخصوصا طرح هراتی اشاره کرد. البته در فرش های خراسان از طرح های سبک هندی نیز استفاده می کنند. این طرح ها معمولا به وسیله بافنده های بلوچ و ترکمن این منطقه بافته می شود.

همچنین بخوانید


یکی از آلرژی‌های شایع که معمولا پزشکان متخصص به آن اشاره می‌کنند، حساسیت به فرش ماشینی است. این حساسیت معمولا برای بیمارانی که مشکلات و آلرژی‌های تنفسی دارند، دردسرسازتر است. …

برخلاف نقشه و طرح های مورد استفاده در فرش خراسانی، این فرش ها در طرح های خود دارای تنوع رنگی نیستند و معمولا از رنگ های زیادی استفاده نمی کنند. در بافت این فرش ها معمولا از رنگ های قرمز، قرمز متمایل به زرد، آبی فیروزه ای، آبی سیر، بژ، قهوه ای و خردلی استفاده می کنند. از مهم ترین ویژگی های مشخص این فرش از لحاظ بافت می توان به بافت به نسبت درشت و داشتن پرزهای بلند که نشان از ضخیم بودن فرش دارد اشاره کرد.

نقشه های فرش خراسان

فرش های دستبافت خراسان در سبک های مختلف و زیبایی بافته می شوند که هرکدام از آن ها دارای نقشه های خاص و متفاوتی هستند. فرش های خراسان نشان دهنده پیوند فرهنگی و هنری بین ساکنین و بافندگان مختلف عرب، کرد، ترکمن و فارس است. نقشه های ظریف فرش های این شهر که معمولا دارای جزئیات مختلفی است اغلب مورد توجه همگان قرار می گیرد. این نقشه ها شامل تصاویری از انسان ها، پرنده ها، حیوانات، شکارگاهها و درخت های مختلف است. همچنین لازم به ذکر است که نقشه های فرش خراسان تنها شامل موارد ذکر شده نیست و بسته به مسائل مختلف تنوع آن ها ممکن است بالا رود.

ویژگی های طرح و نقشه های فرش خراسان- قالیشویی خوشنام

سخن پایانی

منطقه خراسان یکی از منطقه های فعال در حیطه تولید فرش های مختلف دستبافت و ماشینی است. هریک از شهرهای خراسان مثل بیرجند و مشهد فرش های مخصوص به خود و با طرح و نقش های منحصر به فرد را تولید می کنند. این مسئله مهم ترین خصوصیت فرش های خراسانی محسوب می شود و باعث متمایز شدن آن به نسبت دیگر فرش های ایرانی می شود. در این مقاله درباره ویژگی های طرح و نقشه های فرش خراسان صحبت کردیم و طرح ها و نقشه های رایج فرش های خراسانی را بررسی کردیم.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *