انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها - قالیشویی خوشنام

انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها -


انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها

برای بافت فرش نیاز به نقشه داریم. نقشه فرش در واقع مسیر حرکت بافنده را برای خلق یک اثر هنری نشان می‌دهد. هر بافنده‌ای باید بتواند انواع نقشه فرش را به خوبی بخواند تا بتواند تمامی اجزای آن را روی فرش پیاده کند. بافنده با نگاه به نقشه، خامه‌های رنگی را روی نخ‌های چله گره زده و نقش را به فرش تبدیل می‌کند. نقشه‌های فرش ایرانی انواع مختلفی دارد.

نقشه را چگونه می‌کشند؟

طراح نقش فرش، ابتدا طرح ذهنی خود را روی یک کاغذ می‌کشد و سپس با الگوی خاصی آن را روی کاغذ شطرنجی مخصوص نقشه کشی پیاده می‌کند. این کار باید با دقت کامل انجام شود تا بافنده دچار غلط خوانی و در نتیجه غلط بافی نشود. نقشه فرش‌ها به دو صورت کشیده می‌شود. یا توسط افراد ماهر نقشه کش و به صورت دستی نقشه کشیده می‌شود و یا طرح کلی به کامپیوتر داده شده و نقشه را از آن تحویل می‌گیرند. طبیعی است که نقشه‌ای که با دست کشیده می‌شود باید دقت بیشتری داشته باشد. چون رنگ‌ها و خانه‌ها باید با دقت مشخص شوند.

انواع نقشه فرش از نظر خطوط

نقشه‌های فرش‌های ایرانی انواع مختلفی دارند که این تنوع بیشتر مربوط به تنوع مناطقی است که فرش در آن‌ها بافته می‌شود.

همچنین بخوانید


طراحی نقشه فرش یکی از اقدامات تخصصی است که نیاز به ابزار و وسایل مخصوص دارد. این مطلب در مورد قلم نقشه و نحوه طراحی نقشه فرش است …

نقشه با خطوط هندسی یا شکسته

این نقشه‌ها با خطوط عمودی، افقی و گاهی مورب کشیده می‌شوند. در مناطق عشایری یا ترکم این نقشه‌ها را به صورت ذهنی روی یک نقشه می‌کشیدند و بافنده‌های ماهر می‌توانستند آن را ببافند.

نقشه با خطوط منحنی

در این نوع نقشه شاهد خطوط شکسته و صاف نیستیم و خطوط منحنی را بیشتر می‌بینیم. این نقشه از خیلی زمان‌های دور وارد بافت فرش ایرانی شد و هنوز هم یکی از پر استفاده‌ترین نقشه‌های فرش است.

نقشه با خطوط تلفیقی

اگر در یک نقشه هم خطوط شکسته داشته باشیم و هم منحنی، به آن نقشه تلفیقی می‌گوییم. این سبک هم این روزها زیاد در فرش‌بافی ایرانی دیده می‌شود.

انواع نقشه فرش از نظر قرینگی

برای کشیدن نقشه فرش معمولا کل طرح را پیاده نمی‌کنند. بلکه نقشه بعضی قسمت‌ها را کشیده و با توجه به قرینه بودن یا نبودن، بافنده آن را در قسمت‌های دیگر فرش تکرار می‌کند.

انواع نقش‌های فرش از نظر قرینه و اندازه‌ها - قالیشویی خوشنام

نقشه ربعی یا ۴/۱

در این نقشه مربوط به فرش‌هایی است که کاملا قرینه هستند. یعنی یک نقشه در هر چهار قسمت فرش تکرار شده است. در این صورت نقشه یک چهارم کار را در اختیار بافنده می‌گذارند و او بعد از بافت این قسمت باقی را به صورت برعکس می‌بافد.

نقشه قدی یا ۲/۱

این نقشه برای فرش‌های کوچک یا قالیچه‌ها کشیده می‌شود و معمولا نصف نقشه فرش را در اختیار بافنده قرار می‌دهند. در این حالت هم فرش قرینه است.

نقشه قدی کامل

این نقشه هم برای تابلو فرش‌ها و قالیچه‌ها استفاده می‌شود. زمانی که حاشیه فرش تکراری نباشد و فرش حالت قرینه نداشته باشد باید نقشه کامل را در اختیار بافنده قرار داد.

نقشه واگیره یا تکراری

این نقشه برای فرش‌هایی است که قرینه نیستند و یک طرح در آن‌ها مرتب تکرار شده است. در انی صورت یک قسمت از نقشه را در اختیار بافنده می‌گذارند و او این نقشه را به دفعات لازم تکرار می‌کند.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

معرفی قالیشویی در داوودیه

انتخاب قالیشویی یکی از مواردی است که برای نظافت انواع فرش و مبلمان اداری و منازل بسیار اهمیت دارد. چون اگر فرش را به یک قالیشویی بسپارید که به خوبی از عهده‌ی انجام وظیفه برنیاید هزینه‌ای که بابت خدمات می‌پردازید، هدر می‌رود و در نهایت انتظار شما برآورده نمی‌شود. قالیشویی خوشنام خدمات مختلف را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب و البته در مدت زمان کوتاه  به مشتریان ارائه می‌کند. در این مطلب شما را با انواع خدمات یکی از شعبه‌های قالیشویی در داوودیه آشنا می‌کنیم.

انواع خدمات قالیشویی در داوودیه

قالیشویی خوشنام پرسنل حرفه‌ای و ماشین آلات تخصصی دارد و انواع خدمات شستشوی فرش و موکت، مبلمان را ارائه می‌کند. همچنین می‌توانید کالاهای خواب مانند پتو، تشک خوشخواب تک نفره و دو نفره و پتو را برای شستن به قالیشویی بسپارید.

علاوه بر این در قالیشویی خوشنام رفوکاران حرفه‌ای مشغول به کار هستند که آسیب‌های وارد شده به فرش را ترمیم و بازسازی می‌کنند که فرش مجدداً مورد استفاده قرار بگیرد.

همچنین بخوانید


یک از کارهای نظافتی که برای خانم‌های خانه‌دار اهمیت زیادی دارد شستشوی فرش‌ها و مبلمان است. قالیشویی خوشنام عضو اتحادیه قالیشویان است و خدمات مختلف را در….

خدمات در محل

یکی از کارهای نظافتی قالیشویی تمیز کردن مبلمان است. این کار در محل انجام می‌شود و نیازی به جابه جاکردن مبلمان یا صندلی‌های رستوران و سالن غذا خوری نیست. بلکه کارکنان در زمان معین شده و با دستگاه‌های مورد نیاز در محل حاضر می‌شوند و کارهای نظافتی لازم را انجام می‌دهند.

این مورد برای شستشوی موکت در هتل‌ها یا سالن‌های کنفرانس و تئاتر هم صادق است و پرسنل قالیشویی خوشنام با حضور در محل کار نظافت را انجام می‌دهند. به این ترتیب نیازی به جدا کردن موکت از کف و حمل کردن آن به قالیشویی وجود ندارد.

استفاده از شوینده‌ی مرغوب

برای شستشوی فرش و مبلمان باید از شوینده‌ای استفاده شود که در %B

دیدگاه‎‌ها بسته شده است.