معروف ترین طرح و نقشه های فرش سنندج - قالیشویی خوشنام

معروف ترین طرح و نقشه های فرش سنندج


کردستان یکی از نقطه های فعال قالی بافی در ایران است که دارای دو قطب فعال است که یکی از آن ها سنندج و دیگری بیجار است. فرش دستبافت سنندج که با اسم سنه نیز شناخته می شود یکی از دو نوع قالی رایج در استان کردستان است که می توان گفت جزو قالی های باکیفیت و مناسب محسوب می شود.

طرح های فرش سنندج

طرح های مورد استفاده در فرش سنندج در مقایسه با دیگر فرش ها در کردستان متنوع تر است که از مهم ترین آن ها می توان به طرح ها سه ترنج، گل وکیلی، گل و بلبل، جقه هشت پر، گل میرزا علی، ماهی درهم، کلاه فرنگی و جقه چهار پر اشاره کرد.همچنین اگرچه گره نامتقارن که در بین کارشناسان گره فارسی یا گره سنه نامیده می شود اما فرش های سنندج در بافت خود از گره متقارن یا همان گره ترکی استفاده می کنند.

همچنین بخوانید


یک از کارهای نظافتی که برای خانم‌های خانه‌دار اهمیت زیادی دارد شستشوی فرش‌ها و مبلمان است. قالیشویی خوشنام عضو اتحادیه قالیشویان است و خدمات مختلف را در….

طرح های این فرش ها بیشتر در سبک هندسی و با طرح های ترن دار بزرگ شش گوشه یا دسته گل و بته است که این طرح ها اغلب مورد توجه بافنده های این شهر قرار می گیرند. طرح های متنوع دیگری نیز در این فرش وجود دارد که از آن ها می توان به طرح هراتی که در فرش های سنندج نیز استفاده می شود اشاره کرد.
همچنین طرح های درخت و بوته نیز در برخی موارد در فرش های سنندج استفاده می شود. بافنده های سنندجی همین طور در بافت گلیم، خورجین و رواسبی های نیز مهارت داشته و صنایع زیبا و جالبی را در این حیطه ایجاد می کنند.

نقشه های فرش سنندج

هرکدام از منطقه ها در ایران بسته به منطقه جغرافیایی و نوع فرهنگ خود دارای فرش های مختلف با بافت، طرح و نقشه های مختلفی هستند. منطقه کوهستانی کردستان نیز باعث شده است تا مردم این منطقه از عنصرهای طبیعی در مقیاس بالایی در فرش ها و صنایع مختلف هنری خود استفاده کنند. نقشه های فرش سنندج کاملا نشان دهنده منطقه کوهستانی و پر پیچ و خم آن است. این نقشه ها از اعتقادات، آداب و رسوم و فرهنگ این منطقه برگرفته می شود.

معروف ترین طرح و نقشه های فرش سنندج - قالیشویی خوشنام

در نقشه فرش سنندج می توان ارتباطی که این نقشه با کار، زندگی، امور روزانه، ازدواج، فرزند آوری، دعا و غیره را به طور کامل مشاهده کرد. به طوری که اکثر فرش های این منطقه از موضوعات ذکر شده در نقشه خود استفاده می کنند و طرح و نقشه های مشابه را می بافند. فرش های این منطقه در سبک سنه ، بیجار و عشایری بافته می شود.

سخن پایانی

بافت فرش، طرح و نقشه آن نشان دهنده فرهنگ، آداب و رسوم، منطقه جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و اخلاق مردم آن منطقه است. هنر فرش بافی در منطقه کوهستانی کردستان این مسئله را به خوبی به نمایش می گذارد. می توان گفت فرش های سنندج به خوبی ویژگی های شخصیتی مردم آن منطقه را نشان می دهد. این فرش ها جزو زیباترین فرش های دستبافت در ایران هستند. شهرهای بیجار و سنندج مهم ترین شهرهای بافنده فرش در کردستان هستند و می توان گفت مثل هر فرش در منطقه های مختلف هرکدام از آن ها دارای ویژگی های خاص خود هستند.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *