چرا فرش هنگام شستشو پاره می شود؟

چرا فرش هنگام شستشو پاره می شود؟


شستشوی فرش کاری اصولی و لازم و در عین حال سنگین است. چه فرش را به شیوه سنتی بشوئیم یا با دستگاه و به شیوه مدرن، لازم است احتیاط لازم برای نگهداری از آن را در برابر آسیب و پارگی انجام دهیم.

با این وجود و با تمام مراقبت‌ها به مواردی برخورد می‌کنیم که فرش دچار آسیب شده یا پاره می‌شود.

در این مطلب ضمن بررسی موارد گفته شده می‌خوانیم:

  • چه عواملی باعث پارگی فرش حین شستشو می‌شود؟
  • شستشوی دستی بیشتر به فرش آسیب می‌رساند یا ماشینی؟

در مطالعه این مطلب با ما همراه شوید.

شستشوی فرش و خطر پاره شدن!

نظافت و شستن فرش از کارهای اصولی و لازمی است که برای رعایت بهداشت در محیط منزل لازم و ضروری است. اما در برخی موارد این کار باعث پارگی فرش شده و زیان اقتصادی بالایی به بار می‌آورد. به ویژه هنگامی که با فرش دستبافت و گران قیمت روبرو هستیم، این مورد بسیار حساس‌تر شده و نیاز به مراقت و دقت بیشتری پیدا می‌کند.

برای یک بررسی موفق، ابتدا بهتر است ببینیم چه موارد و عواملی باعث پاره شدن فرش حین شستشو می‌شوند؟

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

۵ مورد که باعث پارگی فرش هنگام شستن می‌شود!

  • کهنگی فرش و پوسیدگی الیاف: یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام شستن فرش به آن آسیب رسانده یا باعث خرابی و پارگی آن می‌شود، کهنگی الیاف فرش است. در چنین شرایطی با وجود تمام مراقبت‌ها و شستشوی محتاطانه، باز هم احتمال پاره شدن فرش کم نیست. چون الیاف آن با گذشت زمان دچار پوسیدگی شده و به محض تماس با آب و مواد شوینده این حالت در آنها تبدیل به پارگی و از هم پاشیدگی تار و پود می‌شود.
  • غیر استاندارد بودن الیاف و بافت: نمونه‌هایی از فرش‌های وارداتی در قالیشویی‌ها مشاهده شده که با وجود قیمت بالا، از بافت و الیاف غیراستاندارد برخوردارند. در این موارد، فرش دوام کافی را نداشته و بسیار پیش از موعد در زمان شستشوی فرش پاره می‌شود. این نوع الیاف و مشکلات مربوط به آن در محصولات وارداتی و ضعیف بیشتر دیده می‌شود و ربطی به شیوه شستشو ندارد.
  • کاربرد شوینده‌های نامناسب و غیراستاندارد: تاثیر مواد شوینده بر الیاف فرش بسیار قوی بوده و باید با دقت و از میان نمونه‌های استاندارد انتخاب شود.
  • حمل و جابجایی نامناسب: متاسفانه برخی قالیشویی‌های بی‌اعتبار و فاقد مجوز، کاروان حمل مناسب و استانداردی برای حمل فرش به قالیشویی ندارند و حین رسیدن به کارگاه شستشو پاره می‌شوند.
  • استفاده از تجهیزات فرسوده و ناسالم: تجهیزات شستشوی فرش و خشک کردن آن لوازم حساسی هستند که بر روی فرش خیس و در حال شستن تاثیر زیادی دارند. به همین دلیل باید مراقبت لازم صورت گیرد تا این تجهیزات به‌روز و سالم باشند.
چرا فرش هنگام شستشو پاره می شود؟

و در پایان…، شستشوی ماشینی یا سنتی؟ کدامیک فرش را سالم‌تر نگه می‌دارد؟

اینکه فرش را با کدام مواد پاک کننده و در چه شرایطی بشوئیم بیشترین تاثیر را در مراقبت از آن ایفا می‌کند. اما در صورت رعایت نکات گفته شده، شرایط در شستشوی ماشینی به‌مراتب بهتر است و فشار کمتری به فرش وارد می‌کند.

در هر دو حالت لازم است به اصول مهمی مانند استفاده از تجهیزات و شوینده‌های استاندارد توجه شده و در شستشوی فرش‌های کهنه و قدیمی توجه و دقت بیشتری به خرج داده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *