روش‌های پیشگیری و ترمیم پارگی چله - قالیشویی خوشنام

روش‌های پیشگیری و ترمیم پارگی چله


روش‌های پیشگیری و ترمیم پارگی چله

در هنگام بافت فرش ممکن است مشکلات مختلفی پیش بیاید که روی روند بافت اخلال ایجاد کند. یکی از این مشکلات، پارگی چله فرش است. مشکلی که تقریبا یکی از بزرگترین و مهم‌ترین مشکلات در هنگام بافت فرش است. رفع و ترمیم پارگی فرش هم کاری زمان‌بر است و هم هزینه‌بر. به همین دلیل بهترین کار پیشگیری از پارگی چله فرش است.

 چله فرش چیست و چه انواعی دارد؟

چله فرش در واقع پایه و اساس بافت فرش دستبافت است. چله به نخ‌های عمودی می‌گویند که روی دار قالی به صورت موازی کشیده می‌شوند و گره‌های فرش و در واقع نقشه فرش روی آن‌ها بافته می‌شود. این چله‌ها معمولا از جنس‌های مختلفی هستند.

  • چله با نخ پشمی: این نخ‌ها از پشم گوسفند درست می‌شوند. البته بیشتر برای بافت فرش‌های قدیمی از این چله استفاده می‌شده اما هنوز هم در بافت‌های روستایی و عشایر از چله‌های پشمی استفاده می‌شود.
  • چله با نخ پنبه: همان‌طور که از نامش پیداست، چله پنبه‌ای را از غوزه پنبه درست می‌کنند. این نخ عمومیت بیشتری در فرش بافی دارد و بیشتر فرش‌هایی که امروز بافته می‌شود با چله پنبه‌ای هستند.

همچنین بخوانید


از ساختن دار قالی و چله‌کشی تا مراحل مختلف بافت هر کدام باید به صورت منظم انجام شود. آخرین مرحله، ‌تکمیل فرش و پایین کشیدن آن است…

  • چله با نخ ابریشمی: نخ‌های ابریشمی را از پیله‌های کرم ابریشم درست می‌کنند. این نخ‌ها ظرافت زیادی دارند و برای بافت تابلو فرش و فرش‌های ریزبافت به کار می‌روند.

روش‌های پیشگیری از پارگی چله فرش

چله‌کشی کاری است که باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. اما با این حال احتمال پارگی چله به دلایلی وجود دارد.

  • کنترل کشش نخ چله: نخ‌های چله باید با کشش مناسبی روی دار قالی کشیده شوند. کشیدگی زیاد می‌تواند باعث پارگی شود.
  • کیفیت نخ چله: یکی دیگر از نکاتی که مانع پارگی نخ چله می‌شود، استفاده از نخ‌هایی با کیفیت بالاست. نخ چله نباید خیلی نازک باشد و البته باید کیفیت خوبی داشته باشد و احتمال پوسیدگی هم وجود نداشته باشد.
  • وسایل استاندارد: ابزاری که برای بافت فرش از آن‌ها استفاده می‌شود نباید خیلی نوک تیز باشند. چاقو یا دفه‌هایی که برای بافت فرش استفاده می‌شوند نباید خیلی تیز باشند. در هنگام کار هم باید به قالیبافان آموزش داده شود تا این وسایل را درست در دست بگیرند تا باعث پارگی چله نشود.
روش‌های پیشگیری و ترمیم پارگی چله - قالیشویی خوشنام
  • رعایت نکات ایمنی در کارگاه: در کارگاه قالیبافی باید وسایلی که احتمال پارگی چله را بیشتر کنند را از نزدیکی دار قالی دور کرد. در صورت وجود کودکان در کارگاه، باید به آن‌ها آموزش داده شود تا با وسیله‌ای نزدیک چله فرش نشوند.

    ترمیم پارگی چله فرش

اگر با وجود تمام موارد پیشگیری، نخ چله به هر دلیلی پاره شود، امکان ترمیم آن وجود دارد. افرادی هستند که در این زمینه تبحر دارند. آن‌ها با روش‌های خاصی این نخ‌های چله را ترمیم می‌کنند تا بعد از بافت فرش، اثری از پارگی در آن باقی نماند. روش ترمیم بسیار اهمیت دارد چون در کیفیت و دوام فرش موثر است. پس آن را به دست افراد ماهر بسپارید.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *