همه چیز درباره عملیات پایان فرش - قالیشویی خوشنام

همه چیز درباره عملیات پایان فرش


همه چیز درباره عملیات پایان فرش

بافت فرش دستبافت مراحل مختلفی دارد. از ساختن دار قالی و چله‌کشی تا مراحل مختلف بافت هر کدام باید به صورت منظم انجام شود. آخرین مرحله، ‌تکمیل فرش و پایین کشیدن آن است. این مرحله هم خود شامل چند قسمت است که در این مطلب در مورد آن خواهیم گفت.

کارهایی که قبل از جدا کردن فرش از دار قالی باید انجام داد

بعد از اینکه بافت فرش به انتها رسید،‌ وارد مراحل جدا کردن آن از دار قالی می‌شویم. مراحل این کار به این شرح است:

گلیم زنی

وقتی برای شروع بافت فرش یا تابلو فرش اقدام می‌کنیم ابتدا چند رج ساده با نخ پود و چله می‌بافیم و سپس بافت فرش را شروع می‌کنیم. در مورد پایان فرش هم همین کار را باید انجام داد. وقتی بافت فرش کامل شد، به همان تعداد رج اولیه،‌ در این‌جا هم بافته می‌شود.
زنجیره زنی
بعد از گلیم زنی نوبت به زنجیره زنی می‌رسد. از همان نخ چله به صورت زنجیره روی ریشه‌های گلیم زده و در واقع مانع از شکافته‌ شدن گره‌های گلیم زنی می‌شویم.

همچنین بخوانید


طراحی نقشه فرش یکی از اقدامات تخصصی است که نیاز به ابزار و وسایل مخصوص دارد. این مطلب در مورد قلم نقشه و نحوه طراحی نقشه فرش است …

شل‌ کردن مهره‌های دار قالی

در مرحله بعدی با کمک یک آچار مخصوص، پیچ و مهره‌های دار قالی را شل می‌کنیم تا جدا کردن فرش راحت‌تر باشد.

بریدن نخ‌های چله

در مرحله آخر با کمک یک قیچی تیز، شروع به بریدن نخ‌های چله کرده و فرش کاملا از دار قالی جدا می‌شود. برای بریدن نخ چله معمولا به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر از قسمت گلیم زنی بالاتر آمده و یک خط مستقیم رسم می‌کنند و روی آن خط به تدریج و به آرامی نخ‌های چله را می‌برند. این کار باید به آرامی و با دقت انجام شود.

گره زدن ریشه‌ها

وقتی فرش کاملا جدا شد آن را روی زمین پهن کرده و شروع به گره زدن ریشه‌ها می‌کنند. به این ترتیب که با روش‌های خاص، نخ‌های چله را به هم گره می‌زنند. برای این کار از بافت‌های حصیری، مارپیچ، مشبک و مدل‌های دیگر استفاده می‌کنند.

همه چیز درباره عملیات پایان فرش - قالیشویی خوشنام

تمیز کردن فرش

در این مرحله به خصوص اگر بافت فرش مدت زیادی طول کشیده باشد ممکن است فرش کثیف شده باشد. باید آن را با دقت بررسی کرد. ابتدا باید با جارو و دستمال آن را به دقت غبار روبی کرد و در صورت نیاز فرش را برای شستشو به قالی‌شویی داد.

پرداخت فرش

آخرین مرحله از عملیات پایان فرش،‌ پرداخت آن است. معمولا فرش‌های دستبافت و حتی ماشینی، گاهی دارای پرزهای اضافی در رج‌های مختلف خود هستند. پرداخت کننده فرش ابتدا با یک شانه مخصوص پرزهای فرش را مرتب کرده و بعد با یک قیچی مخصوص آن‌ها را مرتب می‌کند. به این ترتیب بافت فرش کاملا یکسان خواهد شد. سپس با کمک یک وسیله دیگر تمامی پرزهای روی فرش را می‌گیرند. پرداخت فرش کاری بسیار تخصصی است. به خصوص در مورد فرش‌های دستبافت اگر اشتباها خامه فرش بریده شود تمامی شیرازه فرش از بین خواهد رفت. به همین دلیل باید پرداخت فرش دستبافت را به یک فرد کاملا حرفه‌ای سپرد.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *