چگونگی راه‌های تشخیص فرش اصل از تقلبی

چگونگی راه‌های تشخیص فرش اصل از تقلبی


چگونگی راه‌های تشخیص فرش اصل از تقلبی

در هر خریدی، خرید کالای اصل و تشخیص کالای تقلبی اهمیت ویژه دارد. درمورد فرش این اهمیت تاحدودی بیشتر است. چرا که به‌دلیل تنوع بالای فرش‌ها تشخیص فرش اصل از تقلبی کار راحتی نیست و تاحدودی تخصصی کارشناسانه محسوب می‌شود. ضمن اینکه اختلاف دوام و عمر فرش تقلبی و اصل بسیار زید است. درواقع خریدار قالی تقلبی از جهات بسیاری متضرر می‌شود. هم پول بیشتری پرداخت می‌ککند و هم فرش بی‌ککیفت و کم‌دوامی می‌خرد. اکنون قصد دارین درباره نحوه تشخیص فرش تقلبی از اصل گفتگو کنیم. با ما همراه باشید.

تشخیص فرش اصل از تقلبی به وسیله نخ فرش

از آنجایی که کارخانه‌جات معتبر و دارای برند و نشان شناخته شده هیچگاه از نخ تقلبی و بی‌کیفت استفاده نمی‌کنند، از این طریق به‌راحتی می‌توانید اصل یا تقلبی بودن فرش را تشخیص دهید. کارخانه‌های معتبر در بافت و نخ خاب فرش خود از نخ اکرلیک هیت ست استفاده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که فرش پرزدهی طولانی مدت و زیاد نداشته باشد.

همچنین بخوانید


خدمات قالیشویی مربوط به شستن فرش‌های مختلف و خشکشوئی مبلمان و تشک خوشخواب است. این مطلب در مورد خدمات قالیشویی خوشنام در جیحون است. …

تشخیص فرش اصل از تقلبی به‌وسیله شانه فرش

تمامی فرش‌های ماشینی با تعداد شانه و تراکم مشخص بافته می‌شوند. برای مثال:

  • فرش‌های ۱۵۰۰ شانه، تراکم ۴۵۰۰ دارند.
  •  فرش‌های ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ دارند.
  • فرش‌های ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰ دارند.
  •  فرش‌های ۷۰۰ شانه به بالا تراکم ۲۵۵۰ دارند.
    دانستن این مهم کمک می‌کند که اگر فرشی را تعداد شانه و تراکم متفاوت دیدید، نسبت به اصل بودن آن شک کنید. البته فرش‌های ۷۰۰ شانه را به‌ندرت با تراکم ۲۱۰۰ و ۳۰۰۰ نیز می‌بافند.

نحوه شمارش شانه و تراکم فرش

برای به‌دست آوردن تعداد شانه و تراکم فرش، باید از پشت فرش استفاده کنید. یک مربع ۱۰ در ۱۰ گوشه فرش را درنظر بگیرید. تعداد گره‌هایی که در عرض این ۱۰ سانتی‌متر می‌بینید ضربدر ۱۰ شانه فرش است. تعداد گره‌های طول آن ضربدر ۱۰ هم تعداد تراکم فرش است. با به‌دست آوردن تراکم و شانه فرش و قرار دادن آن‌ها در تناسب‌های ذکر شده، درصورت مغایرت فاحش با آن‌ها، باید به اصل بودن فرش شک کرد.

چگونگی راه‌های تشخیص فرش اصل از تقلبی

تشخیص فرش اصلی از تقلبی از طریق دستگاه

یکی دیگر از راه‌های تشخیص فرش اصل از تقلبی، توجه به دستگاه بافنده فرش است. پشت فرش ماشینی درصورتی که با دستگاه‌های جدید بافته شده باشد، شبیه به فرش دست‌باف خواهد بود. اما فرش بافته شده با دستگاه‌های قدیمی، به صورت پنبه ای است و نخ های برجسته دارد. ضمن اینکه اگر فرش با دستگاه سلامت بافته نشده باشد، تعداد شانه و تراکم آن با هم هم‌خوانی ندارند.

تشخیص فرش اصل از طریق شناسنامه فرش

یکی دیگر از بهترین راه‌های تشخیص فرش اصلی از تقلبی، دقت به برچسب و شناسنامه آن است که باید در یکی از گوشه‌ها پشت فرش باشد. این شناسنامه دارای نام و علامت تجاری تولید کننده، کد نقشه فرش، تراکم طولی و عرضی آن، تعداد رنگ فرش، جنس الیاف و علامت استاندارد آن است. آنچه به شما کمک می‌کند تا فرش اصل را راحت‌تر تشخیص دهید، مشخصات ثابت شناسنامه فرش‌های برند‌های مختلف است. برای مثال برندی طرح و نقشه فرش را با کد معرفی می‌کند و روی آن اسم نمی‌گذارد. اما برندی دیگر طرح و نقشه‌های فرش‌های خود را با اسم معرفی می‌کند. اطلاع از این استانداردهای ثابت هر برند به شما در تشخیص اصل یا تقلی بودن فرش کمک می‌کند.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *