اطلاعات کامل در مورد رنگ‌ های بافت قالی - قالیشویی خوشنام

اطلاعات کامل در مورد رنگ‌ های بافت قالی


اطلاعات کامل در مورد رنگ‌ های بافت قالی

همان‌طور که می‌دانید فرش‌ها در اشکال، بافت‌ها و رنگ‌های مختلفی در بازار موجود هستند. تنوع گسترده در بافت و رنگ‌های فرش علاوه بر این‌که باعث می‌شود خریداران انتخاب‌های متنوعی پیش‌رو داشته باشند، هر رنگ و بافت قالی نشان‌دهنده سبک و هنر یک قسمت از منطقه‌ی قالی‌بافی ایران است. واقعیت این است که هنر رنگرزی بافت قالی از گذشته‌ تا به امروز در میان ایرانیان به‌خوبی و به بهترین شکل انجام گرفته و باعث شده تا در سراسر ایران متمایز باشد. از این‌ آگاهی داشتن در مورد رنگ‌ های بافت قالی باعث می‌شود تا اطلاعات کاملی از آن فرش و بافنده آن داشته باشید.

انواع رنگ های بافت قالی

انوع رنگ های بافت قالی با توجه به دو نوع الیاف فرش متفاوت هستند. در واقع امکان دارد رنگرزها رنگی که برای بافت قالی دستباف استفاده می‌کنند در فرش ماشینی استفاده نکنند، با این‌حال امکان استفاده رنگ گیاهی و شیمیایی در هر دو بافت وجود دارد.رنگ‌های قالی‌بافی به دو دسته اصلی و ثانویه تقسیم می‌شوند. ۳ رنگ اصلی مورد استفاده در صنعت قالی‌بافی رنگ زرد، آبی و قرمز هستند. همچنین از ترکیب هر دو جفت از این سه رنگ یا ترکیبی از درصدهای مختلف این سه رنگ رنگ‌های ثانویه مانند نارنجی، سبز، بنفش، زرد-قهوه‌ای و… ساخته می‌شود.

همچنین بخوانید


با استفاده از رنگزاهای طبیعی به جای رنگ‌های مصنوعی می‌توان از برخی از مشکلات زیست محیطی جلوگیری کرد. در ادامه به شناخت و کاربرد مواد طبیعی رنگزا می‌پردازیم …

انواع رنگ های گیاهی بافت قالی

اگرچه رنگ‌های شیمیایی یا صنعتی سالیان طولانی است که وارد صنعت فرش‌بافی شده اما برخی از رنگرزی‌های شیوه‌های سنتی و استفاده از گیاهان را ترجیح می‌دهند. این رنگ‌ها از ترکیب برخی از گیاهان ساخته می‌شود که باعث جلوه بیشتر تاروپود قالی و فرش می‌شوند. از رایج‌ترین رنگ‌ های بافت قالی که منشاء گیاهی دارند، عبارتند از:

  • رنگ قرمز آجری تهیه شده از گیاه روناس
  •  رنگ نیلی تهیه شده از گیاه درخت ایندیگو ایندیل
  • رنگ مسی، نارنجی یا اصطلاحاً پوست پیازی تهیه شده از لایه نازک اولیه پوست پیاز
  •  رنگ‌های کرم، زرد، نخودی، قهوه‌ای همگی تهیه شده از پوست انواع مختلف انارها
  •  رنگ‌های زرد مایل به سبز، سبز و نارنجی تهیه شده از ترکیب زردچوبه و با زاج سفید
  •  خاکستری تیره با گیاه تمشک
  •  رنگ‌های کرم، شتری و قهوه تهیه شده از پوست گردو
  • رنگ‌های بنفش، آبی و خاکستری تهیه شده از گیاه بقم
اطلاعات کامل در مورد رنگ‌ های بافت قالی - قالیشویی خوشنام

انواع رنگ های صنعتی بافت قالی

امروزه رنگ‌های صنعتی یا مصنوعی به‌دلیل قیمت ارزان و سهولت رنگرزی الیاف در صنعت قالی‌بافی مورد استفاده قرار می‌گیرند. رنگ‌های صنعتی بافت قالی به‌طورکلی به دو دسته تقسیم می‌شود:

  1.  رنگ‌های آنیلینی؛ این مدل رنگ‌ها بیشتر برای رنگ‌آمیزی نخ و خامه کاربرد دارند. رنگ‌های آنیلینی انواع رنگ سرخ را دربرمی‌گیرد و جایگزین رنگ گیاهی روناس هستند.
  2. رنگ‌های کرومی: این مدل رنگ‌ها به‌دلیل ترکیب با ماده‌ای به نام پیکرومات پتاس از ماندگاری بالایی برخوردار هستند و تیره بودن آن‌ها شبیه به مواد رنگی گیاهی است.

نقش رنگ‌ ها در بافت قالی

انتخاب مناسب و دقیق در قالی‌بافی نه تنها باعث زیبایی آن می‌شود بلکه روشی برای تشخیص اصالت و محل بافت آن نیز است. این در حالی است که استفاده درست از رنگ‌ها در نقش‌های سنتی مانند طره‌ها، لچک، ترنج و… یا جداسازی حاشیه‌ها باعث افزایش ارزش و قیمت فرش نیز می‌شود.جالب است بدانید که هر چقدر تنوع رنگ در بافت فرش بیشتر باشد، قیمت فرش نیز گران‌تر می‌شود. به‌همین خاطر است که فرش‌های دستباف ابریشمی به‌دلیل تنوع گسترده رنگی و بافت ریز از قیمتی بسیار بالایی برخوردار هستند.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *