چه عواملی باعث مرغوبیت نقشه فرش میشود - قالیشویی خوشنام

چه عواملی باعث مرغوبیت نقشه فرش میشود


فرش های متنوعی به وسیله قالیبافان مختلفی بافته می شوند که هرکدام از آن ها دارای درجه کیفی و مرغوبیت مختلفی هستند. میزان مرغوب بودن نقشه یک فرش به عوامل مختلفی بستگی دارد و تغییر در هرکدام از آن ها باعث پیشرفت یا پسرفت کیفیت و مرغوبیت نقشه آن می شوند. در ادامه شما را با مهم ترین عوامل مرغوبیت نقشه فرش آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

چه عواملی باعث مرغوبیت نقشه فرش میشود؟

نوع رنگ آمیزی و ترکیب آن ها در نقشه

نوع رنگ آمیزی نقشه جزو مهم ترین عواملی است که در مرحله اول باعث جذب افراد می شود. به همین علت استفاده درست و مناسب از رنگ در نقشه و جایگذاری و هماهنگ کردن آن ها با همدیگر باعث زیبایی دو چندان فرش و بالا بردن جلوه ظاهری آن می شود. برای رسیدن به این درجه مرغوبیت رنگ در نقشه فرش، طراح محبور است تا درمورد رنگ ها و اثرات روانشناختی آن ها اطلاعات مناسبی را کسب کند.

همچنین بخوانید


با نگهداری اصولی از هر وسیله‌ای می‌توانید دوام و ماندگاری آن را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنید. این قاعده برای فرش نیز صدق می‌کند.

نقشه های سنتی

یکی از عوامل مهم که باعث مرغوبیت نقشه فرش می شود نقشه های سنتی هستند که در مهم ترین منطقه های قالی بافی طراحی می شوند. این نقشه ها به علت زیبایی و کیفیت بالای خود در موقع استفاده و بافتن فرش با آن باعث افزایش ارزش نقشه و در نهایت قیمت فرش می شوند. از مهم ترین مناطقی که دارای نقشه های مرغوب هستند می توان به نقشه های تبریز، هریس، مهروان، کاشان، مشهد و غیره اشاره کرد.

شلوغ بودن نقشه فرش

پُر و شلوغ بودن نقشه فرش و چگونگی قرار گیری نقش ها در کنار هم از اصلی ترین عوامل مرغوبیت نقشه فرش محسوب می شوند. اکثر فرش ها با کمک نقشه های ساده و راحت بافته می شوند، در کنار این موارد برخی از نقشه ها به دلیل طرح ها و نقش های شلوغ و پیچیده احتیاج به زحمت و دقت بالایی دارند. البته قابل ذکر است که این فرش ها به خاطر مرغوب بودن نقشه و پیچیده بودن طرح ها دارای قیمت و ارزش هنری بالایی هستند.

طراح نقشه

سسطراحی نقشه فرش به تنهایی جزو موارد تعیین کننده زیبایی و مرغوبیت نقشه فرش محسوب می شود. هنرمندان و نقاشان مختلفی کار طراحی نقشه های زیبا و خاص را انجام می دهند و در بیش تر موارد طراح نقشه می تواند باعث افزایش مرغوبیت فرش شود. به همین دلیل به طور کلی می توان گفت اگر طراح نقشه فرش باتجربه و متخصص باشد می تواند نقشه های مرغوب و بسیار زیبایی را طراحی کند.

چه عواملی باعث مرغوبیت نقشه فرش میشود - قالیشویی خوشنام

اصالت نقشه فرش

نوع نقشه تاثیر بسیار بالایی بر روی مرغوبیت فرش می گذارد. به این صورت که هر چه قدر نقشه فرش زیباتر و اصیل تر باشد در نهایت باعث مرغوب بودن بیش تر فرش می شود.استفاده از نقش و نگار متنوع و منحصر به فرد و ترکیب آن با عنصرهای تزئینی مختلف به طوری که با یکدیگر هماهنگ باشند باعث افزایش ارزش محصول شده و نشان از مرغوب بودن فرش می دهد.

سخن پایانی

فرش های مختلف و گوناگونی وجود دارند که دارای درجه کیفی مختلفی هستند. تشخیص دادن نقشه مرغوب از نقشه معمولی برای مشتری ممکن است مشکل باشد و کم تر کسی پیدا می شود که بتواند نقشه معمولی را از نقشه مرغوب و باکیفیت تشخیص دهد، اما اگر به عوامل مرغوبیت نقشه فرش توجه کنید شاید موفق شوید نقشه فرش های مرغوب را از فرش های بی کیفیت تشخیص دهید.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *