رنگ های حیوانی کدامند؟ - قالیشویی خوشنام

رنگ های حیوانی کدامند؟


رنگ ‌های حیوانی کدامند؟

اهمیت رنگ در فرش چه از نظر ضرورت و چه از نظر زیبایی برای هیچ‌کس پوشیده نیست، به همین دلیل است که آشنایی با رنگ‌های گیاهی و حیوانی در صنعت فرش بسیار مهم است.در نتیجه انسان تصمیم گرفت از مواد مختلف موجود در طبیعت برای رنگرزی استفاده کند. ابتدایی‌ترین رنگ‌ها برای بشر، سیاه، قرمز و زرد بودند، پس از این که خاک زرد به عنوان رنگ زرد شناخته شد. او از خاک قرمز به عنوان رنگ قرمز و زغال چوب به عنوان رنگ سیاه استفاده کرد و حال در ادامه قصد داریم سراغ رنگ ‌های حیوانی فرش برویم و با آن‌ها آشنا شویم.

قرمز دانه مدیترانه‌ای

قرمز دانه مدیترانه‌ای یکی از رنگ ‌های حیوانی فرش به‌حساب می‌آید. این حشره نوعی انگل بوده که در سواحل مدیترانه روی درخت بلوط قرمز و به احتمال زیاد کوهستان زاگرس زندگی می‌کند، این ماده پر از لاروهای متولد نشده است که بعد از جمع آوری در سرکه نگه‌داری می‌شود تا خشک شود. در نتیجه از این حشره رنگ قرمز روشنی مشابه قرمز روناسی حاصل می‌شود.

قرمز دانه آرارات یا ارمنی

حیات این حشره روی ریشه‌های علفی است که در باتلاق‌های نمکی می‌رویند، این باتلاق‌ها دو طرف رود ارس هستند. رنگ به دست آمده از این رنگ زا به رنگ صورتی روی ابریشم و به رنگ قرمز تیره روی پشم خواهد بود.

همچنین بخوانید


به طور کلی می‌توان گفت دخالت مواد کانی برای جذب رنگ به الیاف را دندانه میگویند، دخالت مواد کانی افزایش جذب رنگ و ثبات رنگ را در پی خواهد داشت. حال در ادامه قصد داریم روش‌های دندانه دادن فرش را بررسی نماییم….

کریا لاکا

کریا لاکا یکی از رنگ ‌های حیوانی فرش است. حشره لاک یا کریا لاکا در کشورهای جنوب شرقی آسیا زندگی می‌کند و می‌توان گفت بومی هندوستان است، این حشره‌ی بدون بال از شیره گیاهان تغذیه کرده و سپس حشره ماده صمغ مانندی ترشح می‌کند و توده‌ای در نزدیکی شاخه گیاهان ایجاد می‌کند، این شاخه‌ها جمع آوری شده و پس از عملیاتی که روی آن صورت می‌گیرد رنگ قرمز به دست می‌آید.

فرق بین قرمز روناسی و قرمز با منشا حشره‌ای

شاید هرکسی در نگاه اول فرق بین این دو رنگ را متوجه نشود ولی این دو رنگ قرمز باهم تفاوت‌هایی دارند. رنگ قرمز روناسی کمی به نارنجی تمایل دارد و قرمز گرم بوده، یا می‌توان گفت سایه‌ای از رنگ قرمز است؛ اما رنگ قرمزی که از حشرات به دست می‌آید تمایل به رنگ آبی دارد و می‌توان گفت قرمز سردتری در رنگ وجود دارد.

اگر تشخیص این دو رنگ قرمز برایتان دشوار است باید بدانید تمایز قرمز به دست آمده از قرمز دانه و لاکی به‌مراتب سخت‌تر از قرمز روناسی و قرمز حاصل از حشره است ولی در کل می‌توان گفت قرمز دانه براقی و درخشندگی بیشتری از قرمز لاکی دارد، با توجه به این تعبیر پس می‌توان گفت قرمز به دست آمده از کریا لاکا کمی مات و تیره خواهد بود.

رنگ های حیوانی کدامند؟ - قالیشویی خوشنام

رنگ لاکی معروف در فرش ایران

باید بدانید قرمز دانه از بهترین ماده‌های رنگ‌ زای حیوانی است که هم به‌صورت تکی و هم به‌صورت ترکیبی با رنگ‌های گیاهی می‌تواند انواع سایه روشن‌های زیبا و خوش‌رنگ را به دنبال داشته باشد. یکی از این رنگ‌های رنگ لاکی است که در فرش‌های ایرانی بسیار از آن استفاده شده است. رنگ لاکی در میان رنگ ‌های حیوانی فرش پر استفاده محسوب می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با رنگ ‌های حیوانی فرش توضیحاتی، خدمت شما همراهان عزیز ارائه شد. زمانی که متوجه می‌شویم از گیاهان و جانوران می‌توان رنگ تولید کرد و در صنعت فرش استفاده نمود بیشتر به قدرت خداوند پی می‌بریم که چگونه این جهان هستی را خلق نموده که حتی کوچک‌ترین حشره‌ای می‌تواند تا این حد مفید باشد.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *