فرش های ابریشمی ماشینی با وجود ظرافت خاص در بافت، همچنین حساس بودن آن در نوع شستشو نیاز به تخصص دارد. براقی این قالیچه در صورتی که با مواد مناسب شسته نشود، از بین رفته و کدر خواهد شد. مواد غیر استاندارد نه تنها باعث کدری فرش می شود بلکه باعث پوسیدگی و از بین رفتن آن نیز می گردد. پس بهترین و اصولی ترین روش شستشوی فرش ابریشمی، کمک گرفتن از قالیشویی های معتبر است. قبل از آن که فرش خود را به قالیشویی منتقل کنید، لازم است که اطمینان حاصل کنید که آیا قالیشویی مورد نظر تمامی نکات را در شستشوی فرش ابریشمی رعایت می کند یا خیر.

نگهداری وشستن فرش ابریشمی ماشینی

فرش ابریشمی ماشینی درواقع فرشی ابریشم نما است که نخ آن از الیاف ویسکوز می باشد.این نوع فرش ها از لحاظ ظاهری بسیار مشابه فرش های ابریشم طبیعی هستند. باید توجه نمود که الیاف ویسکوز نسبت به محیط های اسیدی و بازی، سفید کننده ها، نور خورشید، شرایط جوی و … حساس هستند و از این نظر، خصوصیاتی مشابه الیاف ابریشم دارند و می توان برای این دو نوع فرش شرایط نگهداری و شستشوی مشابهی را در نظر گرفت.

شستشوی فرش ابریشمی دستباف و ماشینی

هنگام شستن فرش ابریشمی در خانه، ابتدا می بایست نوع فرش ابریشمی مشخص شود و با توجه به آن، اقدامات لازم برای شستشو انجام گیرد تا از جهت استحکام و کیفیت رنگی به الیاف فرش صدمه وارد نشود.

در شستشو خانگی باید موارد زیر را در نظر گرفت

از رهاسازی فرش به صورت مرطوب اجتناب نمود چرا که ممکن است فرش در صورت مرطوب ماندن، حتی در صورت داشتن ثبات رنگی بالا، رنگ پس دهد و در صورت تداوم این شرایط، فرش پوسیده شود.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

تمیز-کردن-فرش-ابریشمی

استفاده از آب با دمای معمولی در زمان شستشو به جای آب داغ و بخارشوی

استفاده از جریان هوا برای خشک کردن بجای قرار دادن فرش در محیطی گرم تا صدمه کمتری به فرش وارد شود. زیرا حرارت باعث جمع شدگی و خرد شدن الیاف ابریشم می شود.

استفاده نکردن از تمیز کننده های آنزیم دار، چرا که آنزیم ها سبب آسیب به ساختار پروتئینی الیاف ابریشم و در نهایت آسیب به فرش ابریشمی می شود. همچنین استفاده از مقادیر زیاد مواد شوینده سبب طولانی شدن فرآیند شستشو و در نهایت سبب صدمه بیشتر به فرش ابریشمی می شود.

در انتهای کار شستشو باید از پاک شدن فرش از هرگونه ماده شوینده اطمینان حاصل شود؛ در غیر این صورت مواد شوینده باقی مانده به مرور زمان سبب از بین رفتن خاب فرش می شود.

فرش ابریشمی را نباید تحت فشار قرار داد زیرا مالش دادن و فشردن فرش ابریشمی، سبب آسیب به الیاف آن می شود.

لکه گیری فرش ابریشمی

در صورت لکه شدن فرش، اگر لکه بزرگ و جدی باشد، می بایست با افراد حرفه ای که در زمینه شستشو فرش مهارت دارند، مشورت نموده و برطرف کردن لکه را به آن ها بسپارید ولی برای لکه های کوچک و جزیی، می توانید به صورت خانگی و البته با پذیرش ریسک های آن، لکه را برطرف نمایید و توجه کنید که هرچه سریع تر عملیات لکه گیری انجام شود، احتمال موفقیت در آن بیشتر خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *