ابزار و تجهیزات طراحی فرش - قالیشویی خوشنام

ابزار و تجهیزات طراحی فرش


ابزار و تجهیزات طراحی فرش

طراحی فرش به‌عنوان پیش‌نیاز صنعت فرش شناخته می‌شود. به‌دلیل اهمیت طرح، نقش و رنگ‌ها در فرش هنر طراحی فرش نسبت به گذشته با تغییرات بسیاری همراه بود تا جایی‌که تبدیل به یک حرفه‌ی تخصصی و یک رشته تخصصی دانشگاهی شده است. به‌دلیل اهمیت این هنر، بسیار مهم است که یک طراح نقشه فرش تجهیزات لازم را داشته باشد، زیرا در صورتی که نقشه کاستی‌هایی داشته باشد، به‌شدت در نتیجه نهایی فرش تأثیر خواهد گذاشت. از این‌رو در این مطلب به‌طور مفصل تمام ابزار و تجهیزات طراحی فرش که به‌عنوان یک طراح باید آن‌ها را داشته باشید، معرفی کرده‌ایم.

ابزار و تجهیزات طرح اصلی فرش

عمدتاً طراحان فرش وظیفه طراحی طرح اصلی یا همان نقشه اولیه را برعهده دارند. این طرح شامل خطوط اصلی و ریزه‌کاری‌ها است. پس از این مرحله طرح باید نقطه‌چین و رنگ‌آمیزی شود. ابزار و تجهیزات طراحی فرش برای شروع و کشیدن نقشه اولیه شامل موارد زیر می‌شود:

۱. کاغذ مخصوص برای طراحی فرش

برای کشیدن نقشه با از کاغذهای مخصوص طراحی فرش استفاده کنید. این کاغذها در بازار با نام‌های کاغذ نقشه، کاغذ شطرنجی یا کاغذ موتیف شناخته می‌شوند. کاغذ شطرنجی به شکل مربع‌های کوچک و در دو ترک و ایرانی در بازار موجود هستند. تفاوت کاغذ شطرنجی ترک و ایرانی در سایز گره‌ها است. بدین‌صورت که کاغذ ترک دارای ۱۶ گره ۷ سانتی متری است ولی کاغذ ایرانی ۷ گره ۵.۶ سانتی متری دارد. همچنین اگر قصد کپی‌برداری و تکرار نقشه‌ای را دارید، باید حتماً کاغذ پوستی را نیز تهیه کنید.

همچنین بخوانید


نقطه زدن فرش مهم‌ترین مرحله در طراحی نقشه آن است که باعث می‌شود طرح‌ها در بهترین حالت روی فرش خودنمایی کند …

۲. انواع میز مخصوص طراحی فرش

مراحل طراحی، نقطه‌چینی و رنگ‌آمیزی نیاز به یک میز مخصوص با سطح بزرگ دارد تا کلیه کارها به‌راحی انجام شود. سطح میز باید به اندزه‌ای باشد که طراح بتواند کاغذهای خود را به‌راحتی روی سطح میز بدون انباشه شدن وسایل پهن کند. میز دیگری که به‌عنوان ابزار و تجهیزات طراحی فرش استفاده می‌شود، میزی با سطح شیشه‌ای است که در زیر شیشه لامپ‌هایی قرار می‌گیرد. این میز عمدتاً برای کپی‌برداری طرح استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که برای افزایش نور محیط حتماً یک چراغ مطالعه برای میزها تهیه کنید.

۳. صمغ و رنگ

از دیگر تجهیزات طراحی فرش که باید تهیه کنید، می‌توان به صمغ اشاره کرد. صمغ یک ماده با خاصیت چسبندگی است که معمولاً از درختان تهیه می‌شود. این ماده برای مراحل نقطه‌گذاری و قرارگیری رنگ روی نواحی طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع استفاده از صمغ باعث می‌شود تا ترکیب‌ رنگ‌ها تحت هیچ‌ شرایطی با هم ترکیب نشوند.

همچنین با توجه به نوع الیاف مورد استفاده در طراحی فرش می‌توانید طیف مختلفی از رنگ‌ها را تهیه کنید. به‌عنوان مثال طیف رنگ‌هایی که برای طراحی نقشه‌های فرش ابریشم و دستباف استفاده می‌شوند، نسبت به نقشه‌های الیاف مصنوعی بیشتر است.

ابزار و تجهیزات طراحی فرش - قالیشویی خوشنام

از دیگر ابزارهای طراحی فرش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  مداد طراحی همراه با مداد تراش و پاک‌کن
 •  انواع قلم‌مو
 •  پودر سینکا
 •  کاسه ترکیب رنگ

نرم‌ افزارهای طراحی فرش

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، نرم‌افزارهای مختلفی در کنار ابزار و تجهیزات طراحی فرش قرار گرفته‌اند. این نرم‌افزارها دارای امکانات متعددی برای طراحی اولیه، تولید نقشه و رنگ‌آمیزی هستند. همچنین برخی از این برنامه‌ها قابلیت طراحی و گرفتن خروجی روی نقشه عددی، نقشه شطرنجی یا سنتی و حتی نقشه صوتی را نیز دارند.
از نرم‌ افزارهای طراحی فرش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  فتوشاپ یا کورل دراو
 • اتوکد
 •  نرم‌افزار شبیه‌سازی طراحی فرش ای‌ دیزاینر
 •  نرم‌افزار فرش قالین
 •  نرم‌افزار طراحی فرش طوبی
 •  نرم‌افزار محاسبات فرش رجینه
 •  نرم‌افزار فرش کارپت
 •  نرم‌افزار طراحی فرش بوریا
 • نرم‌افزار چاپ لایه‌ای سید شریفی

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *