بید‌خوردگی فرش و روش‌های از بین بردن بیدخوردگی فرش

بید‌خوردگی فرش و روش‌های از بین بردن بیدخوردگی فرش


بیدخوردگی فرش و روش های از بین بردن بیدخوردگی فرش

حتماً تا به حال به افرادی بر‌خورده‌اید که از بید‌زدگی فرش‌شان به شما شکایت کرده ‌باشند. برخی دیگر از افراد همیشه نگران این هستند که فرش دست‌باف گران‌بها‌ی‌شان مورد حمله بید قرار بگیرد. در این مقاله به موضوع بیدخوردگی فرش و روش‌های از بین بردن بید‌خوردگی فرش می‌پردازیم.

بید‌خوردگی به چه معناست؟

بید در حقیقت نوعی پروانه‌ی بسیار کوچک است که رنگی زرد دارد و طول عمر آن نیز حدود دو تا سه هفته برآورد شده است. بید‌های ماده در طول زندگی خود در حدود ۱۰۰ تخم می‌گذارند که این تخم‌گذاری معمولاً در قسمت تا‌شده‌ی فرش یا منسوجات پشمی است.

لارو برای رشد خود از پشم موجود در فرش استفاده می‌کند و به این ترتیب به بافت آن آسیب می‌رساند. در صورتی‌که با بید‌ مبارزه نشود، در طول مدت کوتاهی لارو به حشره‌ی بالغ تبدیل می‌شود، مجدد تخم‌گذاری می‌کند و به این ترتیب گزارش شده است که پس از نسل چهلم، حدود ۴۲ کیلوگرم پشم نابود خواهد شد.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

چگونه با بید فرش مبارزه کنیم؟

اگر‌چه که بید می‌تواند اثرات مخربی بر فرش بگذارد اما مقابله با آن کار سختی نیست. در قدیم برای مبارزه با بید در لا‌به‌لا‌ی فرش‌های تا یا لوله شده، نفتالین یا کافور قرار می‌دادند. امروزه روش‌های دیگری هم مطرح می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

استفاده از برخی مواد برای از بین بردن لارو بید

در این روش از برخی از مواد استفاده می‌شود که قادر هستند لارو را از بین ببرند. این روش زیاد کاربردی نیست چون ممکن است مواد روی تخم بی‌تاثیر و از طرفی دیگر خود مواد برای انسان مضر باشند. به‌عنوان مثال در قدیم از گاز دی اکسید گوگرد استفاده می‌شد که برای انسان‌ها مضر بوده است. امروزه برای مقابله با بید فرش از نفتالین و پارا‌دی‌کلروبترن استفاده می‌شود.

سرد کردن روشی برای مقابله با بید

یکی از روش‌هایی که می‌توان کالای پشمی را از شر بید حفظ کرد، سرد و گرم کردن متناوب است. به این منظور ابتدا باید کالا را در دمای ۸- درجه‌ی سانتی‌گراد و سپس در ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد قرار داد. پس از تکرار این عمل، لارو‌ها از بین خواهند رفت.

بید‌خوردگی فرش و روش‌های از بین بردن بیدخوردگی فرش

سمپاشی به منظور مسموم کردن بید

یکی از مواد سمی که برای از بین بردن بید و لارو آن استفاده می‌شود D.D.T است. از ایرادات این ماده این است که با شستشو اثر آن از بین می‌رود. از طرفی به دلیل غیر قابل تجزیه بودن، این ماده از طرف حامیان محیط زیست تحریم شده است.

استفاده از ترکیباتی به منظور حفظ فرش

یکی از راه‌ها این است که با استفاده از موادی پیوند‌های شکسته شده‌ی دی‌سولفیدی بین زنجیره‌های پشم فرش را با ترکیبی مانند فرم‌آلدئید، مجدداً ترمیم کنیم. این موضوع باعث می‌شود که لارو بید به دلیل تغییری که در نوع پیوند ایجاد شده نتواند آن‌ها را بشکند پس فرش دیگر برای او به عنوان منبع غذایی نخواهد بود.

استفاده از دارو‌های شیمیایی برای مسموم کردن بید

یکی دیگر از راه‌های مقابله با بید این است که پشم فرش به موادی آغشته شود که بید با خوردن آن‌ها از بین برود. ولی از جمله نکاتی که باید در این روش به آن دقت کرد این است که این مواد نباید بر بافت و رنگ فرش تاثیر‌گذار باشند و برای انسان هم مشکلی ایجاد نکنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *