شستشوی گلیم

شستشوی گلیم


آشنایی با شیوه‌های شستشوی گلیم

گلیم یکی از هنرهای دستی ایرانیان است که از سالیان قبل توسط هنرمندان مناطق مختلف بافته می‌شود. اما آنچه اهمیت دارد این است که گلیم به نحوی شسته شود که کیفیت آن از بین نرود و حاصل زحمت هنرمندان زایل نشود. در این مطلب قصد داریم شما را با شیوه‌های شستشوی گلیم آشنا می‌کنیم.

مراحل شستشوی گلیم در منزل

قبل از اینکه شستشوی گلیم را شروع کنید باید آن را غبار گیری کنید. پس ابتدا پشت و روی گلیم رو با جارو برقی تمیز کنید. بهتر است از قدرت مکش بالای جارو برقی استفاده نکنید چون باعث آسیب به تار و پودهای گلیم می‌شود.

اگر روی گلیم لکه‌ای از مواد غذایی یا رنگ ایجاد شده است، ابتدا آن لکه را پاک کنید. سپس بقیه‌ی قسمت‌های گلیم را بشوئید.

همچنین بخوانید


خوابیدن روی تشک خوشخواب باعث می‌شود تشک کثیف شود و نیاز به تمیز کردن و شستشو داشته باشد. شیوه‌ی تمیز کردن تشک خوشخواب اهمیت دارد، چون….

برای شستن گلیم از آب داغ استفاده نکنید. آب سرد را با یک شوینده مخلوط کنید و با استفاده از یک تکه ابر روی گلیم را تمیز کنید. هیچ وقت برای شستن گلیم از برس زبر استفاده نکنید، چون باعث کشیده شدن پرزهای گلیم می‌شود و شکل ظاهری آن را از بین می‌برد.

بهتر است گلیم را روی سطح صاف نشویید و آن را روی ماسه یا علف پهن کنید. چون اگر موقع شستشو گلیم در یک سطح صاف باشد آب و شوینده از آن خارج نمی‌شود و لابه‌لای پرزها باقی می‌ماند.

البته این را هم در نظر داشته باشید که هیچوقت نمی‌توانید گلیم را در ماشین لباسشویی بشوئید و حتماً باید گلیم را با دست بشویید.

خشک کردن گلیم باید در سایه باشد. چون تابیدن نور مستقیم خورشید روی گلیم باعث خراب شدن رنگ آن می‌شود.

بهترین شوینده برای شستشوی گلیم چیست؟

شوینده‌ای که برای شستشوی گلیم استفاده می‌شود باید قدرت پاک کنندگی بالا داشته باشد، از طرف دیگر باعث خراب شدن رنگ تارو پود گلیم نشود. بنابراین شامپو فرش یا شامپو بچه برای شستن آن بسیار مناسب است.

البته این را در نظر داشته باشید که هر شوینده‌ای برای شستن گلیم استفاده کنید، بعد از پایان کار باید به خوبی از بین تار و پودها پاک شود. چون اگر شوینده‌ای بین تار و پود گلیم باقی بماند، به مرور زمان باعث پوسیدگی گلیم و خراب شدن رنگ آن می‌شود.

شستشوی گلیم

درصورتی‌که رنگ الیاف گلیم کمرنگ شده است می‌توانید از مخلوط سرکه سرکه سفید و اب سرد برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

کسانی که در استان البرز یا حومه‌ی آن ساکن هستند می‌توانند از خدمات قالیشویی کرج خوشنام استفاده کنند. این قالیشویی خدمات شستشو و تعمیر انواع فرش دستبافت و ماشینی را در کمترین زمان و با بهترین قیمت انجام می‌دهد. این قالیشویی عضو اتحادیه قالیشویان است و بعد از ارائه خدمات فاکتور ارائه خدمات را به مشتریان تحویل می‌دهد. برای ارتباط با این قالیشویی می‌توانید با شماره تلفن‌های ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ – ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس بگیرید.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *