فرشی که با دست بافته شده، فرشی بی نظیر و با ارزش است. فرش دستباف چه قالیچه کوچکی باشد و چه فرش بزرگی که بخش زیادی از خانه را پوشانده است، مراقبت و شستن منظم آن، کاری ضروری به حساب می آید. مواردی مانند ارزش و قیمت فرش دستباف، امکانات و شرایط ما در خانه و بودجه ای که داریم، در انتخاب روش شستشوی فرش ما تعیین کننده هستند. در ادامه به مواد شستشوی دستباف می پردازیم.

استفاده از محلول شوینده فرش و نرم کننده

این روش برای از بین بردن لکه ها و نرم شدن الیاف و رشته های فرش موثر است. دو قاشق غذاخوری مواد شوینده معولی، یک قاشق غذاخوری نرم کننده پارچه، نصف قاشق شوینده اکسیژنی و چهار لیتر آب داغ را داخل یک کاسه بزرگ یا سطل با یکدیگر مخلوط کرده و سپس آب داغ را  به آرامی به آن اضافه کنید تا کف و حباب ایجاد نشود.

اگر در خانه کودک یا حیوان خانگی دارید و وجود مواد شیمیایی در خانه موجب نگرانی شما می شود، می توانید با استفاده از مواد طبیعی محلولی سازگار با محیط زیست درست کنید که به یک پیمانه سرکه سفید، دو پیمانه آب و یک قاشق غذاخوری نمک نیاز دارید. همچنین برای از بین بردن بوی بد فرش می توانید ۱۵ تا ۲۰ قطره آبلیمو را نیز به این محلول اضافه کنید.

استفاده از شیشه پاک کن و آب داغ

این ساده ترین محلولی است که می توانیدبرای شسن فرش دستباف در خانه تهیه کنید. برای ساخت این محلول کافی است که مقادیر مساوی از شیشه پاک کن و آب داغ را با یکدیگر مخلوط کنید.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

2.1

استفاده از آمونیاک

می توانید از این محلول برای برطرف کردن لکه ها و قسمت های تیره استفاده کنید. همیشه قبل از مصرف این محلول دستکش بپوشید و مراقب باشید. چون آمونیاک می تواند دست، پوست یا چشم های شما را بسوزاند.

یک قاشق غذاخوری مایع شوینده، یک چهارم پیمانه آمونیاک بعلاوه یک چهارم پیمانه سرکه سفید و ۱۱ لیتر آب را باهم مخلوط کنید. با استفاده از این محلول می توانید لکه های سرسخت را به راحتی پاک کنید.

استفاده از جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین روش ساده ای برای تمیز کردن فرش دستباف است. فقط باید مقداری جوش شیرین را روی قسمت مورد نظر پاشیده و ۲۰ دقیقه آن را رها کنید و سپس با جارو برقی کاملا آن را جارو کنید.

استفاده از آب اکسیژنه

آب اکسیژنه، شوینده ای قوی است و با آبلیمو نیز عطر و بوی دلنشینی را ایجاد می کند. می توانید از ترکیب این دو ماده برای تمیز کردن و شستن فرش دستباف استفاده کنید.

۱۷۰ میلی لیتر آب اکسیژنه، ۳۵۰ میلی لیتر آب و ۳ تا ۵ قطره آبلیمو را باهم مخلوط کرده و از محلول به دست آمده برای شستن فرش دستباف استفاده کنید.

استفاده از شامپو فرش

شامپو فرش بهترین گزینه برای شستن فرش های دستباف ابریشمی است. شامپو بوی خوبی به فرش می دهد و موجب نرم شدن آن می شود. محلول آب و شامپو را روی فرش بریزید و سپس آن را با دست مالش داده و بشویید. سپس فرش را با آب سرد آب کشی کرده و صبر کنید تا با جریان هوا خشک شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *