شیرازه نامناسب در فرش چه تاثیری میگذارد؟ - قالیشویی خوشنام

شیرازه نامناسب در فرش چه تاثیری میگذارد؟


شیرازه نامناسب در فرش چه تاثیری میگذارد؟

برای تعریف ساده و راحت شیرازه فرش می توان گفت شیرازه فرش روشی است که با کمک یک نخ ضخیم و سوزن مخصوص در کناره های طولی فرش زده می شود که رنگ نخ شیرازه بر اساس سلیقه صاحب فرش یا به صورت هماهنگ با رنگ اصلی فرش ممکن است متفاوت باشد. در ادامه شما را با تاثیر شیرازه نامناسب آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

تاثیر شیرازه نامناسب در فرش

کاهش زیبایی فرش

بیش تر رفوگران و بافنده های فرش بسیار با سلیقه و خلاق هستند و طرح های زیبا و منحصر به فردی را در حاشیه های طولی فرش ایجاد می کنند و با درست کردن شیرازه های جذاب، زیبایی فرش را دوچندان می کنند اما این مسئله درباره شیرازه نامناسب صدق نمی کند و بد بودن شیرازه به راحتی باعث کاهش زیبایی و جذابیت فرش می شود.

همچنین بخوانید


شیرازه فرش یکی از ارکان اصلی در ساختمان هر فرش بوده و به نوعی دو طرف طولی فرش را قاب بندی میکند. این کار به جلوگیری از از هم پاشیدگی بافت فرش کمک می کند…

کاهش تراکم فرش

در طول حاشیه های فرش پرزهای زیادی وجود دارد که اساسا جزو بافت اصلی فرش محسوب می شوند و اگر از روش شیرازه دوزی برای حاشیه فرش استفاده کنید باعث حفظ بافت اصلی فرش می شود. اما شیرازه نامناسب در این مورد باعث ریزش بافت طولی فرش شده و تراکم فرش در آن بخش را نیز کاهش می دهد. به صورتی که بعد از گذشت مدت زمان خاصی متوجه خواهید شده که حاشیه فرش کم تر شده است. شیرازه نامناسب باعث آسیب دیدن تراکم فرش می شود.

عدم استحکام فرش

شیرازه فرش اگر نامناسب باشد باعث کاهش استحکام سمت راست و چپ فرش خواهد شد. در ساختار فرش پرز و تارهایی وجود دارد که با کنار هم قرار گرفتن همدیگر باعث ساخت یک فرش می شوند. اکنون اگر تارهای کناری چله ها مهار نشده و به صورت آزاد یا به طور نامناسب رها شوند، در طول زمان از بافت طولی فرش جدا شده و علاوه بر کاهش حاشیه های فرش باعث پایین آمدن استحکام و دوام ساختار فرش نیز خواهند شد.

از بین رفتن نظم فرش

شیرازه نامناسب به راحتی باعث از بین بردن نظم در بخش های مورد نظر فرش شده و باعث می شود ساختار پلمپ و محکم فرش از میان برود. در حالت کلی در هر مکان و هر محصولی وجود نظم از اهمیت بالایی برخوردار است. فرش نیز جزو هنرهای زیبا و قدیمی محسوب می شود و داشتن نظم برای آن مهم تر از دیگر محصولات است. شیرازه نامناسب باعث بی نظم شدن کناره های فرش شده و ظرافت را از فرش می گیرد.

شیرازه نامناسب در فرش چه تاثیری میگذارد؟ - قالیشویی خوشنام

عدم تضمین سلامت فرش

شیرازه نامناسب به خودی خود تهدیدی برای سلامتی فرش، دوام و استحکام آن در طولانی مدت است. به طوری که حتی در بین مردم نیز در زمان وخیم شدن اوضاع، آن اتفاق را به پاشیدن شیرازه تشبیه می کنند.

عدم پوشش مناسب سرپودهای کنار فرش

شیرازه نامناسب باعث می شود تا سرپودهای کناری فرش به خوبی پوشانده نشود و همین مسئله مشکلات مختلفی را برای فرش ایجاد می کند.

سخن پایانی

شیرازه های فرش جزو کارهای فرعی برای فرش محسوب می شوند اما تاثیر بالایی روی فرش دارند. اگر دوست دارید فرشی که می خرید طول عمر مفید بالایی داشته باشد حتما از خوب و مستحکم بودن شیرازه آن مطمئن باشید.

شیرازه فرش مزیت های زیادی را برای فرش فرآهم کرده و نامناسب بودن آن نیز به طور طبیعی معایب مختلفی را برای فرش ایجاد می کند. همچنین می توانید شیرازه های فرش را در صورت خراب شدن تعمیر کنید. اما بهتر است در همان ابتدا و در زمان خرید فرش به شیرازه آن توجه کنید تا از مستحکم بودن فرش مطمئن شده و بعدا نیز با دردسرهای مختلفی در این حیطه روبرو نشوید.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *