انواع فرش از نظر پودگذاری

انواع فرش از نظر پودگذاری


انواع فرش از نظر پودگذاری

یکی از مراحل مهم در بافت فرش، مرحله پودگذاری است. پودها نخ‌های افقی فرش هستند که بعد از هر ردیف بافت فرش به صورت زیر و رو، لابه‌لای تارهای قالی داده شده و بعد آن را می‌کوبند. پودها در واقع گره‌های بافته‌ شده را روی تار محکم می‌کنند. این پودها ضخامت‌های مختلفی دارند و بر اساس این ضخامت با آن‌ها انواع فرش‌های مختلف را در نقاط مختلف کشورمان می‌بافند. این عملیات پودگذاری به صورت‌های مختلفی در بافت فرش‌های مختلف انجام می‌شود و بر اساس آن انواع فرش نیز تغییر می‌کند. در ادامه ابتدا در مورد انواع پود و سپس درباره انواع فرش بر اساس نوع پودگذاری خواهیم گفت.

انواع پود بر اساس جنس و ضخامت

پود نازک

برای درست کردن پود نازک از نخ پنبه‌ای استفاده می‌کنند. نمره‌های پود نازک بیست، سی و دو و چهل هستند. فرشی که با پود نازک بافته می‌شود معمولا دارای ظرافت بیشتر و وزن کم‌تر است. برای فرش‌های ابریشمی از پودهای نازک ابریشمی استفاده می‌کنند. پود نازک برای نظم دادن به فرش استفاده می‌شود و این نظم را از پشت فرش به خوبی می‌توان دید.

همچنین بخوانید


یک از کارهای نظافتی که برای خانم‌های خانه‌دار اهمیت زیادی دارد شستشوی فرش‌ها و مبلمان است. قالیشویی خوشنام عضو اتحادیه قالیشویان است و خدمات مختلف را در….

پود ضخیم

این پود هم از خ‌هایی با جنس پنبه درست می‌شود و میزان ضخامت آن بیشتر از پود نازک است. نمره این پودها پنج تا ده است. فرش‌هایی که با پود ضخیم بافته می‌شوند معمولا فرش‌هایی ضخیم و سنگین هستند. در قالی‌های روستایی از پودهای ضخیم استفاده می‌کنند. پود ضخیم بیشتر برای پر نشان دادن داخل فرش استفاده می‌شود.

انواع فرش بر اساس پودگذاری

فرش‌های مختلف در نقاط مختلف کشورمان با روش‌های مختلف پودگذاری بافته می‌شوند. بر این اساس معمولا فرش‌های مختلف را دو پوده یا یک پوده می‌نامند. فرش‌های روستایی و ایلیاتی معمولا یک پوده و فرش‌های شهری دو پوده هستند.

فرش تخت بافت

این نوع بافت را بیشتر در فرش‌های روستایی و بافت روستایی می‌بینیم. گره‌ها در این نوع فرش دو به دو با هم موازی زده می‌شوند. در بافت این نوع فرش از یک پود ضخیم استفاده می‌کنند. پود هر بار، در جهت برعکس رج قبلی قرار داده می‌شود. پودها معمولا کمی ضخیم‌تر از پود فرش‌های شهری بافت هستند. از پشت که به این فرش نگاه می‌کنیم به صورت دوگره دیده می‌شود. این فرش‌ها معمولا ضخامت زیادی هم دارند.

انواع فرش از نظر پودگذاری

فرش لول بافت

این نوع بافت را در فرش‌های شهری بافت بیشتر می‌بینیم. برای پودگذاری این نوع فرش،‌ از یک پود نازک و یک پود ضخیم استفاده می‌کنند. جهت حرکت این دو پود با هم متفاوت است. پود ضخیم را اول روی گره‌ها قرار می‌دهند و پود نازک را به صورت شل روی آن قرار داده و همه را با هم می‌کوبند. به این ترتیب وقتی به پشت فرش نگاه کنیم همه بافت و پودگذاری فرش یک‌دست خواهد بود. فرش‌های لول بافت،‌فرش‌های ظریف و سبکی هستند.

فرش نیم لول بافت

این نوع فرش هم در فرش‌بافی شهری دیده می‌شود. برای پودگذاری این فرش هم از دو پود با ضخامت یکسان استفاده می‌کنیم. این پودها را به صورت زیر و رو روی گره‌های فرش رد می‌کنند. وقتی به شپت این فرش نگاه کنیم گره‌ها هم یکی در میان بزرگ و کوچک دیده می‌شوند. این نوع فرش از نظر ضخامت بین فرش تخت بافت و لول بافت قرار می‌گیرد.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *