ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش - قالیشویی خوشنام

ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش


ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش

در این مطلب قصد داریم شما را با ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش آشنا کنیم. مراقبت از ریشه‌های فرش و قالی همواره یکی از چالش‌ها و دغدغه‌های شیرین هر زوج خانه‌داری بوده و هست. ریشه‌های فرش سهم زیادی در زیبایی فرش و خانه ایفا می‌کنند و با ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش که اکنون به شما خواهیم آموخت، سهم آن‌ها از زیبایی خانه دوچندان نیز خواهد شد.

با زدن گره‌های زیبا به چند روش مختلف، دوختن کاورهای زیبا و ست کردن آن با فرش با در نظر گرفتن رنگ و مدل فرش، استفاده از لفافه دوزی و مدل‌های مختلف بافتن می‌توان علاوه بر محافظت از ریشه‌های فرش، ظاهری زیبا، آراسته و چشم‌نواز به آن‌ها بخشید. اگر به دکوراسیون خانه و آراستگی گوشه‌ها و ریشه‌های فرش اهمیت می‌دهید، باید با ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش آشنایی داشته باشید.

روش‌های مختلف و ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش

ریشه‌های فرش همان نخ‌هایی هستند که در دو انتهای فرش شما به شکل آویزان حضور دارند و اغلب به رنگ سفید یا رنگ اصلی پس‌زمینه فرش هستند. مراقبت از این ریشه‌ها تأثیر زیادی در زیبایی فرش و همچنین افزایش طول عمر مفید آن دارد. ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش را بیاموزید و این ریشه‌های زیبا را شلخته و نامرتب به حل خود رها نکنید.

همچنین بخوانید


شیرازه فرش روشی است که با کمک یک نخ ضخیم و سوزن مخصوص در کناره های طولی فرش زده می شود.در ادامه شما را با تاثیر شیرازه نامناسب آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید….

گره زدن ریشه‌ها

استفاده از ترفند گره زدن ریشه‌ها از دیرباز در بین مردم رایج بوده است. با گره زدن ریشه‌ها به هم ظاهری آراسته و مرتب ایجاد می‌شود و هم از این ریشه‌ها محافظت خواهد شد. چند روش گره زدن با توجه به نوع، جنس، ضخامت و بلندی ریشه‌های فرش وجود دارد که به شرح زیر هستند:

  •  روش دو گره: در این حالت که یکی از زیباترین روش‌های گره زدن است، ریشه‌ها را به دو دسته ۳ تایی تقسیم کنید. ریشه‌های دست راست را ۲ بار چرخانده و به دور ریشه‌های دست چپ که در حکم پود هستند، بپیچانید تا ظاهری زیبا و مستحکم پیدا کنند.
  •  روش گره نخودی: از این نوع گره بیشتر در فرش‌های دستباف استفاده می‌شود، چرا که این روش نیاز به ریشه‌های بلند دارد. ریشه‌ها را به دسته‌های ۵ تایی تقسیم کنید و انتهای هرکدام را گره بزنید. اکنون هر ۵ دسته را به‌صورت جداگانه از پایین گره‌ها، به همدیگر گره بزنید تا ظاهری یکپارچه پیدا کنند.
  •  روش گره زنجیره‌ای: این روش حالت پیچیده و تکامل‌یافته گره نخودی است. در این روش هر ریشه را به خودش گره می‌زنیم، سپس از کمی پایین‌تر دسته‌های ۵ تایی را به هم گره می‌زنیم و در انتها از کمی پایین‌تر، هر ریشه را به ریشه کناری گره می‌زنیم. این کار را تا انتهای هر ریشه انجام می‌دهیم.

بافتن ریشه‌ها

بافتن ریشه‌ها از دیگر ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش است که هم با دست و هم با دستگاه به روش‌ها و طرح‌های مختلف انجام می‌شود.

ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش - قالیشویی خوشنام

استفاده از کاور ریشه

استفاده از کاور ریشه یکی از ساده‌ترین راهکارهای برای مراقبت و زیبایی ریشه‌های فرش است. یک کاور متناسب با طرح و رنگ فرش تهیه کرده و ریشه‌ها را در داخل کاور قرار دهید. این روش بسیار بهتر از چسب زدن به ریشه‌ها جواب می‌دهد و علاوه بر برقراری جریان هوا، ظاهری آراسته‌تر را به‌وجود می‌آورد.

لفافه دوزی

لفافه‌دوزی نوعی کاور است که خودتان با سلیقه خودتان برای ریشه‌ها ایجاد می‌کند. ریشه‌ها را تا کرده و در یک پارچه از جنس متقال یا برزنت بپیچید. حال این پارچه را از چند جا به فرش متصل کنید.

سخن پایانی

حال که با ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش آشنا شده‌اید، با توجه به سلیقه شخصی خود یکی از راهکارها را برگزیده و روی ریشه‌های فرش و قال خود پیاده کنید.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *