علت زرد شدن فرش پس از شستشو - قالیشویی خوشنام

علت زرد شدن فرش پس از شستشو


علت زرد شدن فرش پس از شستشو

علت زرد شدن فرش بعد از شستشو چیست؟ مسلماً بعد از زحمت بسیاری که شستن فرش دارد، این وضعیت بسیار ناخوشایند است و بی‌توجهی به آن هم که به هیچ عنوان جایز نیست. چون اگر نسبت به رفع زردی فرش شسته شده اقدام نکنید، فرش‌تان آسیب می‌بیند و دوام و کیفیت آن پایین می‌آید. در این پست دلایل زردی فرش و ریشه فرش پس از خشک شدن و راهکارهای رفع آن را بیان کرده‌ایم.

چرا فرش بعد از شستن زرد میشود؟

اگر با زردی فرش پس از شستشو مواجه شده‌اید، علت آن را در سه مورد باید جستجو کنید. یا روش شستن فرش مناسب نبوده یا روش خشک کردن آن. این احتمال هم وجود دارد که از شوینده مناسب برای شستشوی فرش استفاده نکرده باشید.

زرد شدن فرش، علاوه بر ظاهر زننده، موجب ایجاد بوی بد به ویژه در فرش‌های دستبافت می‌شود. اکنون هرکدام از سه علت زرد شدن فرش پس از شستشو که در بالا بیان کردیم را توضیح می‌دهیم. همچنین خواهیم گفت که چیکار کنیم تا فرش پس از شستن زرد نشود.

۱- روش شستن فرش؛ شستشوی نامناسب و ماندن زرداب در فرش

یکی از دلایل و شاید مهم‌ترین علت زرد شدن فرش پس از شستشو، روش شستشوی نامناسب به ویژه در مراحل آبکشی فرش است. اگر آبکشی مناسبی برای فرش صورت نگیرد، زرداب در بافت و ریشه آن باقی می‌ماند و پس از خشک شدن، منجر به زردی روی سطح و ریشه فرش خواهد شد. برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل، بهتر است مرحله آبکشی را تا جایی که زرداب فرش به طور کامل از بین برود، چندین بار تکرار کنید.

همچنین بخوانید


یک از کارهای نظافتی که برای خانم‌های خانه‌دار اهمیت زیادی دارد شستشوی فرش‌ها و مبلمان است. قالیشوئی خوشنام عضو اتحادیه قالیشویان است و خدمات مختلف را در….

۲- روش خشک کردن فرش؛ خشک کردن نامناسب و زرد شدن بافت و ریشه فرش

روش خشک کردن فرش هم برای جلوگیری از زرد شدن آن پس از شستشو، بسیار مهم است. شما باید با استفاده از فرچه و پاروی فرش شویی مناسب، تمام آب و زرداب فرش را از فرش جدا کرده سپس بلافاصله آن را آویزان کنید. اگر مدت زیادی فرش خیس را به صورت رول شده یا حتی پهن شده روی زمین نگه دارید، به احتمال زیاد نتیجه‌ای که می‌بینید، زرد شدن بافت و به ویژه ریشه فرش خواهد بود.

۳- عدم استفاده از شوینده مناسب برای شستن فرش

شوینده‌های نامناسب و اسیدی نیز، یکی از دلایل زرد شدن فرش هستند. قبل از شستن فرش باید برگه مشخصات پشت آن را به خوبی مطالعه کرده و با توجه به الیاف فرش از شوینده مناسب استفاده کنید. در قالیشویی‌ پیشرفته و کاربلد، اولین و اساسی‌ترین کار قبل از شستشوی هر نوع فرشی، همین کار است.

لازم به ذکر است که شوینده‌های نامناسب از جمله آنهایی که دارای خواص اسیدی و آنزیم‌های قوی هستند، علاوه بر ایجاد لکه زرد روی فرش، بافت آن را نیز از بین می‌برند.

علت زرد شدن فرش پس از شستشو - قالیشویی خوشنام

علت زرد شدن ریشه فرش بعد از شستن

تمامی موارد ذکر شده، علاوه بر سطح فرش، منجر به زردی ریشه فرش نیز خواهند شد. بنابراین بهتر است، قبل از شستشو، گردگیری مناسبی روی فرش انجام دهید (تکاندن فرش یا استفاده از جاروبرقی). همچنین در هنگام شستشو، آبگیری را با دقت و با حوصله انجام دهید و استفاده از شوینده‌های مناسب را نیز فراموش نکنید.

جمع بندی؛ با فرش زرد شده چیکار کنم؟

اکنون که علت زرد شدن فرش را می‌دانید، احتمالا به دنبال روشی برای رفع زردی فرش پس از شستشو هستید، چند راهکار ساده می‌تواند به شما کمک کند که زردی فرش را از بین ببرید.

  • فرش را دوباره بشویید.
  •  با استفاده از یک پارچه مرطوب، لکه‌های زرد رنگ را پاک کنید.
  •  محلول سرکه و جوش شیرین یک راهکار ساده برای سفید کردن ریشه زرد شده فرش پس از شستشو است.
  •  شوینده‌های با اسیدیته پایین مانند صابون، پودر دستی و شامپو فرش نیز یک راهکار کاربردی جهت رفع زردی فرش هستند.

در ضمن اگر نمی‌خواهید با مشکل زرد شدن فرش و ریشه فرش بعد از شستشو مواجه شوید، بهتر است فرش‌هایتان را به بهترین قالیشویی شهر خود بسپارید. در این صورت با استفاده از روش‌های مناسب شستشو، شوینده مناسب و بهترین روش خشک کردن فرش، مشکلی از بابت زرد شدن فرش‌هایتان نخواهید داشت.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *