فرش دستباف بخرم یا ماشینی


فرش، مهم‌ترین بخش هر دکوراسیونی به ویژه دکوراسیون منازل ایرانی است. اگر شما هم با درگیری ذهنی فرش دستباف بخرم یا ماشینی، مواجه هستید، جای خوبی آمده‌اید. در این پست با ارائه مقایسه فرش دستبافت و ماشینی به شما خواهیم گفت که خرید کدام یک برای شما بهتر و مناسب‌تر است.

مقایسه فرش دستبافت و ماشینی

فرش ایرانی همه جوره زیباست. اما در نظر گرفتن سلیقه و بودجه باعث می‌شود که بین فرش دستبافت یا ماشینی یکی را انتخاب کنید. در صورتی که فاکتورهای ذکر شده در ادامه این مقاله را در نظر بگیرید، انتخاب و خرید فرش برایتان آسان‌تر خواهد شد.

قیمت فرش دستبافت و ماشینی

فرش‌های دستبافت با دست بافته می‌شوند و مانند هر اثر هنری کارِ دست دیگری ارزش و بهای زیادی دارند. لذا به‌طور معمول قیمت فرش دستبافت بیشتر از قیمت فرش ماشینی است. بنابراین بودجه‌ای که برای خرید فرش در نظر می‌گیرند، مهم‌ترین معیار خرید شما و انتخاب بین فرش دستبافت یا ماشینی خواهد بود.

لازم به ذکر است که قیمت فرش‌های دستبافت براساس نوع بافت و خامه به کار رفته در آن، تعداد گره‌ها، مواد رنگ دهنده و ابعاد فرش متفاوت است. خبر خوب اینکه گاهی میان فرش‌های ماشینی و برخی از فرش‌های دستبافت تفاوت قیمت چشمگیری وجود ندارد. در این صورت می‌توانید با بودجه‌ کمتری هم که دارید، فرش دستبافت بخرید.

همچنین بخوانید


صفر تا صد نگهداری از ریشه های فرش دستباف و ماشینی نگه داری از ریشه های فرش که قسمتی از …

نقش و طرح فرش دستبافت و ماشینی

این فاکتور کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. به طور غالب، فرش‌های دستبافت از جمله فرش‌های طرح شکارگاه و ترنج، طرح و نقش شلوغی دارند و بعضی از افراد چنین جلوه‌ای را در منزل خود نمی‌پسندند.

اگر طرفدار دکوراسیون‌های مدرن و ساده هستید، پس بهتر است به سراغ فرش‌های ماشینی بروید. فرش‌های ماشینی طرح و نقش ساده و متنوع‌تری دارند. به علاوه فرش‌های ماشینی مدرن معمولاً نقش و نگار ساده‌تری نسبت به فرش‌های ماشینی با طرح سنتی دارند.

مدرن باشید و همچنان فرش دستبافت بخرید

البته اگر طرفدار سبک مدرن هستید و همزمان علاقه‌مند به فرش‌های دستبافت و هنری؛ نیازی نیست در خصوص اینکه فرش دستباف بخرم یا ماشینی، سردرگم شوید. خوشبختانه برخی از طرح‌های فرش دستبافت از جمله فرش‌های طرح هندسی نظیر خشتی، طرح‌های خلوت و سازگارتری با دکوراسیون مدرن دارند.

طرح و نقش فرش‌های دستبافت با توجه به طبیعت اطراف بافنده‌ها، نقش می‌گیرند. بر همین اساس فرش‌های مناطق کویری معمولا خلوت‌تر از فرش‌های مناطق کوهستانی همچون کردستان، لرستان و … هستند.

شستشوی فرش دستبافت و ماشینی

همه فرش‌ها پس از مدتی به نظافت و شستشو نیاز دارند. توجه داشته باشید که نگهداری، مراقبت و شستشوی حرفه ای فرش دستبافت و ماشینی بر کیفیت و طول عمر آنها تأثیر مثبت می‌گذارد. شستن فرش ماشینی به دلیل وزن کمتر، آسان‌تر از شستن فرش دستبافت است. بر همین اساس اگر روال کار شما شستشوی فرش در منزل و توسط خودتان است، خرید فرش ماشینی برای شما بهتر خواهد بود.

تا یادمان نرفته بگوییم که برخی از فرش‌های ماشینی تراکم بالا، در هنگام شستشو وزن سنگین‌تری پیدا می‌کنند و شستشن و آویزان کردن آنها بسیار دشوار است. در هر حال، با سپردن فرش‌های دستبافت و ماشینی به بهترین قالیشویی شهرتان، دیگر دغدغه انتخاب اینکه فرش دستباف بخرم یا ماشینی را نخواهید داشت.

در قالیشویی‌های پیشرفته و مدرن، از جمله قالیشویی خوشنام، بهترین روش‌های شستشوی متناسب با نوع و الیاف فرش به کار برده می‌شود. بدین ترتیب نگرانی و دغدغه شستن و خشک کردن فرش دستبافت یا ماشینی دیگر بی‌معنی است.

سخن آخر

انتخاب میان اینکه فرش دستباف بخرم یا ماشینی به سلیقه، نیاز و روش انتخابی شما برای تمیز کردن و شستشوی فرش بستگی دارد. اگر بودجه خرید فرش دستبافت را دارید و همچنین طرفدار فرش‌های شلوغ و پرنقش و نگار هستید، فرش دستبافت انتخاب خوبی است. البته با بودجه کم هم می‌توانید فرش دستبافت بخرید. از طرفی تنوع فرش‌های ماشینی براساس سازگاری با دکوراسیون‌های مدرن بیشتر است.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *