همه ما از زمان کودکی همواره شاهد شستشوی فرش های منزلمان به خصوص در خانه تکانی های عید بوده‌ ایم. پیش تر مردم فرش ها را اکثراً در حیاط خانه به روش سنتی می شستند. اما رفته رفته با ساخته شدن آپارتمان ها و نبودن فضای کافی، افراد توانایی و شرایط مناسب برای شستن فرش در منزل را ندارند و به همین جهت امروزه شرکت ‌های قالیشویی در این زمینه فعالیت می کنند. اهمیت استفاده از مواد شوینده برای شستشوی فرش غیر قابل انکار است؛ چرا که مواد نامناسب باعث پوسیدگی و از بین رفتن الیاف فرش می‌شود. در زمان های گذشته هنگامی که لکه روی فرش ایجاد می‌شد برای از بین بردن آن از روشهای زیر استفاده می کردند:

  • استفاده از بخار
  • استفاده از جوش شیرین و سرکه
  • استفاده از نمک

اما این روش ها همه لکه ها را از بین  نمی برد. امروز از شامپو فرش برای این کار استفاده می کنند. به دلیل تفاوت در الیاف فرش ها، شامپو فرش باید به گونه ای انتخاب شود که هیچگونه آسیبی به فرش نزند. استفاده زیاد از شامپو فرش می‌تواند باعث پوسیده شدن الیاف فرش شود. زیرا فقط ظاهرش را تمیز کرده و آلودگی‌های سطح فرش را به عمق فرش می‌برد و همچنین رنگ فرش را کمرنگ می کند. پس بهترین کار این است که برای تمیز کردن فرش ها آن ها را به قالیشویی معتبر بسپاریم. زیرا در قالیشویی ها با روشهای اصولی و تجهیزات پیشرفته و مخصوص این کار، فرش را تمیز میکنند.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

1

در قالیشویی ها بسته به نوع فرش، از موادی چون سدیم، کلر، آب ژاول، پودر رختشویی و… استفاده می شود. انتخاب نوع مواد شوینده بستگی به میزان چربی فرش داشته و انتخاب هرچه بهتر این مواد باعث درخشندگی بیشتر فرش می شود.

قالیشویی ها برای سفید کردن ریشه های فرش معمولا از هیپوکلریت سدیم  و جهت رنگ بری از روی فرش از کاهنده قوی به اسم هیدروسولفیت استفاده می کنند و همچنین برای جلای بیشتر قالی ها آن ها رادر کلسیم هیپوکلریت می خوابانند. سود سوز آور هم برای الیافی مانند ابریشم پنبه و پشم مناسب است. در شستشوی فرش به روش سنتی که از آب و پودر استفاده می شود، گاهی فرش دچار زرد آب می شود که علت آن باقی ماندن  آب چرک و شستن ناکافی فرش است. تنها راه از بین بردن زرد آب فرش استفاده از آب ژاول (مایع سفید کننده) است.

شستشوی فرش های دستباف امری تخصصی است که توسط قالیشویی های پیشرفته انجام میشود و با توجه به ارزش و حساسیت فرش دستباف، استفاده از مواد با کیفیت و تثبیت کننده رنگ فرش دارای اهمیت است. در شستشوی قالی های دستباف ابریشمی، استفاده از مواد قلیایی و محلول کلسیم هیپوکلریت به جلای فرش کمک می کند. مواد احیا کننده نیز با قابلیت انحلال زیاد، تا جایی که به پشم قالی آسیب نرسانند، مصرف می شوند.

در شستشوی فرش های ماشینی، با توجه به تار و پود فرش، از پودر یا شامپو فرش استفاده می کنند. به این صورت که ابتدا یک ماده ی شیمیایی کف آلود روی فرش ریخته و بعد توسط برس گرد، کف روی فرش مالیده می شود و در آخر ذرات گرد و غبار باقی مانده توسط جارو برقی جمع آوری می شوند.

سپردن فرش ها به قالیشویی باعث می شود نه تنها نگران از بین رفتن کیفیت فرش نباشیم، بلکه شاهد درخشندگی بیشتر آن ها نیز باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *