کاغذ شطرنجی طراحی فرش و انواع آن - قالیشویی خوشنام

کاغذ شطرنجی طراحی فرش و انواع آن


کاغذ شطرنجی طراحی فرش و انواع آن

تکنیک ها و روش های طراحی فرش مثل خود فرش دچار پیشرفت و تحول های مختلفی شده است. ساده ترین نوع آن را می توان در بافت ذهنی یک قالیباف خلاصه کرد. هنرمندان قالیباف با توجه به طرح هایی که در ذهن خود دارند و ترکیب آن ها با عناصر طراحی مختلف، نقش مورد نظر خود را طراحی کرده و آن را روی فرش پیاده سازی می کنند.امروزه روش پیشرفته تری برای این کار استفاده می شود که شامل استفاده از نقشه های نقطه چین قالی است که به وسیله طراحان تهیه شده و بعد از آن با کمک قالیباف بر روی قالی اعمال می شود. در پیشرفته ترین روش نیز یک بافنده با تجربه می تواند با شطرنجی کردن یک عکس یا نقاشی که نقطه چین ندارد یک فرش را ببافد و از این طریق باعث خلق اثر هنری زیبایی شود.

کاغذ شطرنجی طراحی فرش چیست؟

کاغذ شطرنجی یا کاغذ نقشه یا کاغذ موتیف نوعی از کاغذ چاپی است که بر روی آن نقشه فرش ترسیم می شود. کاغذ شطرنجی دارای ساختار جدول بندی است و از مربع های مساوی ساخته شده است. هر مربع به خودی خود نیز به ۱۰ مربع کوچک تر تقسیم می شوند که باعث تشکیل شدن ده خانه مربعی طولی و ده خانه مربعی عرضی می شوند. در اصل مربع های کوچک نشان دهنده یک گره در بافت فرش هستند.

همچنین بخوانید


خدمات‌رسانی به موقع کارکنان قالیشویی به مشتریان اهمیت زیادی دارد؛ در این راستا قالیشویی خوشنام در تهران و کرج شعبه‌های متعددی را افتتاح کرده است که دسترسی به آن راحت باشد.

روش استفاده از نقشه‌های شطرنجی

در این روش نقشه های حاضر که با کمک کاغذهای شطرنجی طراحی شده و به طور نقطه چین در می آیند رنگ آمیزی شده و مورد استفاده قرار می گیرند.
در این روش از طراحی فرش، طراح به طور کامل مستقل می شود و بخش جدا و مستقلی برای او در این هنر در نظر گرفته شده است. این روش از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که برای تولید یک فرش مرغوب و با کیفیت استفاده از نقشه مناسب و بدون ایراد بسیار مهم است.

انواع کاغذ شطرنجی فرش بر اساس بافت

کاغذهای شطرنجی به دو گروه زیر تقسیم بندی می‌شوند:

  • کاغذ های نقشه بافت فارسی یا روش چله کشی با گره فارسی
  • کاغذ های نقشه بافت ترکی یا روش چله کشی با گره ترکی

انواع کاغذ شطرنجی بر اساس رج شمار

در حالت کلی کاغذهایی که برای طراحی نقشه مورد استفاده قرار می گیرند در رج شمارهای ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۴۰ و ۱۵۰ هستند و در بعضی از موارد برای طراحی صورت و چهره از کاغذهای شطرنجی ۲۰۰ رج استفاده می کنند. کاغذهای رج شما پایین هنگامی مورد استفاده قرار می گیرند که طرح مورد نظر بزرگ باشد و احتیاجی به اعمال ظرافت، ریزه کاری و جزئیات خاص نباشد. توصیه می کنیم این مدل از طرح ها را در کاغذهایی با رج شمار ۱۰۰ بکشید.

کاغذ شطرنجی طراحی فرش و انواع آن - قالیشویی خوشنام

اما گر طرح از ریزه کاری بسیار بالا و تراکم بالا ساخته شده باشد باید از کاغذهای رج شمار بسیار بالا یعنی ۱۶۰ الی ۱۸۰ استفاده کنیم، این مدل از طراحی بیش تر در فرش هایی که دارای ابریشم یا کرک هستند استفاده می شود.

سخن پایانی

کاغذهای شطرنجی جزو اصلی ترین تجهیزات طراحی نقش فرش هستند که دارای اهمیت بسیار بالایی در طراحی فرش هستند. هنرمدان و طراحان با کمک کاغذهای شطرنجی طرح های زیبا، مختلف و پر نقش و نگاری را خلق می کنند که از آن ها برای بافت فرش های خاص، زیبا و منحصر به فرد استفاده می کنند.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *