نگهداری از ریشه های فرش

نگهداری از ریشه های فرش


صفر تا صد نگهداری از ریشه های فرش دستباف و ماشینی

نگه داری از ریشه های فرش که قسمتی از فرش می باشد در تمیز بودن و نو دیده شدن فرش بسیار مهم است چرا که ریشه فرش یکی از بخش های مهم آن است که نسبت به سایر قسمت هایش بیشتر در معرض آلودگی و پوسیدگی قرار می گیرد.

ریشه فرش چیست؟

همانطور که گفته شد ریشه فرش از جمله قسمت های مهم فرش محسوب می شود که در انتهای فرش به صورت نخ های سفید و یا کرمی بسیار کم رنگ وجود دارند. همانطور که گفته شد نگه داری از ریشه های فرش بسیار مهم است بنابراین در این مقاله قصد داریم در رابطه با نگه داری از آن ها اطلاعاتی بدست آوریم.

راه های دریافت خدمات قالیشویی کرج

۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷

۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰

سفارش آنلاین

با ۲۰ خط ویژه و فوری در سراسر کرج

روش های نگه داری از ریشه های فرش دستباف و ماشینی

برای نگه داری از ریشه های فرش دستباف و ماشینی روش های مختلفی وجود دارد که اکنون به برخی از این روش ها اشاره کرده و آن ها را بررسی می کنیم. از آنجایی که نگه داری از ریشه های فرش تقریبا دشوار می باشد چند راه کار ساده وجود دارد که کار شما را راحت می کند ، این راه کار ها عبارتند از :

۱- گره زدن ریشه ها

بهتر است بعد از خریدن فرش ها در اولین مرحله برای نگهداری از ریشه های فرش آن ها را گره بزنید تا از وا رفتن و خراب شدن آن ها جلوگیری کنید. برای گره زدن سه نوع روش وجود دارد که این روش ها عبارتند از : ۱- گره زنجیری ۲- دو گره ۳- گره نخودی

۱) گره زنجیری : در صورت بلند بودن ریشه فرش از گره زنجیری استفاده می شود که البته این نوع گره معمولا برای زیبایی زده می شود.

۲) دو گره : این گره تا انتهای ریشه می رود که همین موضوع سبب محکم شدن بافت فرش یا گلیم بافی می شود.

۳) گره نخودی : طول ریشه های فرش ها باید به اندازه ی لازم بلند باشد تا بتوان آن ها را به صورت نخودی گره زد.

۲- استفاده از لفاف دوزی :

در این روش ریشه های فرش را باید تا زده و داخل پارچه هایی از جنس متقال یا برزنت قرار داده و بعد از آن از طرفین پارچه را به ابتدای بافت متصل کنید. علاوه بر برزنت یا متقال از جاجیم های ماشین بافت نیز برای لفاف دوزی استفاده می کنند. لفاف دوزی یکی از روش های قدیمی و مناسب برای نگه داری از ریشه های فرش ها می باشد. نکته ای که در نگه داری از ریشه های فرش به روش لفاف دوزی وجود دارد این است که وجود جریان هوا در پارچه هایی که استفاده می شود سبب می شود هیچگونه آسیب فیزیکی یا شیمیایی به فرش وارد نشود.

۳- استفاده از کاور ریشه فرش :

استفاده از کاور ریشه فرش بهترین روش برای نگه داری از ریشه های فرش می باشد که این کاور ها جنس های مختلفی دارند و بهترین جنس آن ها کاور های توری هستند چرا که در کاور های توری تبادل هوا صورت می گیرد که این تبادل هوا سبب جلوگیری از پوسیدگی ریشه می شود. در هنگام خرید کاور فرش باید توجه زیادی به جنس آن داشته باشید زیرا برخی از این کاور ها از جنس نامرغوب تهیه شده اند که سبب می شوند ریشه فرش آسیب دیده و پوسیده شود. کاور ها را باید در طی ۴ الی ۵ ماه به صورت یک بار تعویض کرد. کاور ریشه که برای نگه داری از ریشه های فرش مورد استفاده قرار می گیرد دارای مزیت هایی می باشد که از جمله ی این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد؟

ریشه های فرش معمولا به صورت پراکنده و نامرتب می باشند که کاور ریشه آن ها را منظم و مرتب می کند.

کاور ریشه نسبت به کاربرد و مزایایی که دارد دارای قیمتی مناسب است که به راحتی در قالیشویی ها و فروشگاه های مربوط به فرش یافت می شود.

همانطور که می دانید ریشه های فرش بیشتر از سایر نواحی آن در معرض کثیفی قرار می گیرند که کاور ریشه از کثیف شدن آن ها جلوگیری می کند.

عمر ریشه های فرش از طریق کاور ریشه افزایش می یابد که این موضوع سبب می شود دیگر احتیاجی به ترمیم آن ها نداشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *