لوچ شدن فرش و راه های رفع آن - قالیشویی خوشنام

لوچ شدن فرش و راه های رفع آن


لوچ شدن فرش و راه های رفع آن

بخش بزرگی از جذابیت و زیبایی فرش به این است که از لحاظ شکل و ظاهر دارای تناسب باشد. فرش ها به غیر از رنگ و طرح باید بدون هر نوع برآمدگی، تو رفتگی، کجی یا غیره باشند. یکی از عیوب فرش ها از لحاظ اندازه و تناسب لوچ شدن فرش است که در ادامه شما را با این عیب فرش و موارد مهم درباره آن آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

لوچ شدن فرش چیست؟

هنگامی که یکی از گوشه های فرش با دیگر گوشه ها متفاوت باشد به اصطلاح گفته می شود که فرش لوچ دار شده است. در این مواقع گوشه معیوب فرش به نسبت دیگر گوشه ها دارای طول و عرض بیش تری است و به صورت نوک کج دیده می شود.

علت ایجاد لوچ شدن فرش هم این است که در زمان بریدن و جدا کردن فرش از دار دقت نمی شود و یا چله ها در زمان پایین کشیدن فرش شل می شوند. به همین دلیل بعد از بافت فرش و پایین کشی فرش باید به این مسئله دقت کنید تا از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید. همچنین روش های دیگری نیز برای جلوگیری از لوچ شدن فرش وجود دارد که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد.

همچنین بخوانید


فرش ها دچار آسیب های مختلفی شوند که در اکثر موارد این آسیب ها قابل تعمیر و حل شدن هستند. از رایج ترین این آسیب ها می توان به تورفتگی فرش اشاره کرد….

روش های جلوگیری از لوچ شدن فرش

  •  در زمان بافت فرش کار دفه زنی را با قدرت برابری انجام دهید. به این صورت که ممکن است در اوایل شروع کار انرژی زیادی داشته باشد و کار دفه زنی را با قدرت بالایی انجام دهید اما با گذشت زمان شما خسته می شوید و ممکن است قدرت دفه زنی خود را کاهش دهید. به همین دلیل بهتر است هنگامی که خسته شدید استراحت کرده و بعدا ادامه دهید.
  •  سعی کنید بافت فرش از اول تا آخر به وسیله یک نفر انجام شود چرا که قدرت دفه زنی افراد با همدیگر متفاوت خواهند بود.
  •  از دارهای نامناسب و کج برای فرش استفاده نکنید چرا که باعث ایجاد لوچ شدن فرش و یا دیگر عیوب فرش خواهد شد.
  •  حتما چله ها را به صورت هماهنگ با هم چله کشی کنید. چله ها خیلی شل یا خیلی سفت نزنید. اگر تجربه کافی برای این کار ندارید حتما از این فرد ماهر و باتجربه در این حیطه کمک بگیرید.
  •  پایین کشی فرش را با دقت و حوصله انجام دهید چرا که یک خطا ممکن است باعث ناقص شدن کل فرش شود.
لوچ شدن فرش و راه های رفع آن - قالیشویی خوشنام

راه های رفع لوچ شدن فرش

روش های مختلفی برای حل این مشکل وحود دارد اما این روش ها دارای ۲ عیب بزرگ هستند. عیب اول این روش ها این است که نمی توانند به صورت تضمینی و صد در صد مشکل لوچ شدن فرش را حل کنند، عیب دوم آن ها نیز این است که این روش ها در اغلب موارد وقت گیر بوده و هزینه نسبتا بالایی می خواهند. اما برای مطلع شدن شما باید گفت که شما می توانید این مشکل را با روش هایی مثل اصلاح با دستگاه دارکش، تعویض گره ها، سپردن به رفوگر فرش و غیره حل کنید. اما فراموش نکنید همیشه بهتر است از ایجاد یک مشکل جلوگیری تا این که بعدا راه حلی برای آن پیدا کنید.

سخن پایانی

لوچ شدن فرش یکی از مشکلات و عیوب رایج در فرش است که ممکن است به علت سهل انگاری های ساده نیز برای فرش اتفاق بیفتد. از مهم ترین راهکارها برای حل این مشکل این است که در وهله اول از ایجاد آن جلوگیری کنید چرا که برطرف کردن این مشکل وقت گیر و هزینه بر است و بهتر است از ابتدا جلوی اتفاق افتادن این مشکل را بگیرید.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *