رنگ دادن فرش دستباف - قالیشویی خوشنام

رنگ دادن فرش دستباف


رنگ دادن فرش دستباف

رنگ دادن فرش دستباف یکی از کابوس‌هایی است که تن تمام دارندگان فرش‌های دستباف ایرانی و طبیعی را می‌لرزاند. فرش دستباف بسیار نفیس است و از ارزش و قیمت بالایی برخوردار است. به همین دلیل اگر در هنگام شستشو، رنگ دادن فرش دستباف را در نظر نگیریم، ممکن است برای همیشه فرش گران‌بهای خود را از دست بدهیم.

فرش‌های دستباف از الیاف طبیعی مانند پنبه، ابریشم، پشم و کرک بافته می‌شوند و به همین دلیل ممکن است با ریختن آ و سایر مایعات بر روی آن‌ها، رگ پس بدهند و رنگ قسمت‌های مختلف فرش باهم ترکیب شود. اتفاقی که یک کابوس تمام‌عیار خواهد بود، به همین دلیل پیشنهاد ما این است که برای جلوگیری از رنگ دادن فرش دستباف، شستشوی فرش دلبند خود را به یک قالیشویی معتبر و باتجربه بسپارید. ما در این مطلب شما را با دلایل رنگ دادن فرش دستباف و راه جلوگیری از اتفاق آشنا خواهیم کرد.

دلایل رنگ دادن فرش دستباف

فرش دستباف بنا به دلایل زیر رنگ پس می‌دهد و رنگ بافت‌ها و نقش‌های مختلف آن باهم ترکیب می‌شود:

رنگرزی نامناسب و عدم تثبیت رنگ‌ها

اگر در رنگ‌‌آمیزی الیاف طبیعی از رنگ‌های باکیفیت و پروسه‌های تثبیت رنگ استفاده نشود، ما شاهد رنگ دادن فرش دستباف در هنگام شستشو و خیس شدن خواهیم بود. اگر مرغوبیت الیاف اولیه و کیفیت رنگ‌رزی پایین باشد، فرش دستباف شما در اولین شستشو رنگ پس خواهد داد.

همچنین بخوانید


اگر در زمان بافت فرش، پود نازک بیش تر از حد لازم کوبیده شود به طور اصطلاح گفته می شود که فرش پودنما شده است. در این مواقع پشت فرش و پود آن به صورت برجسته دیده می شود …

شستشوی غیراصولی

شستشوی فرش دستباف اندکی با فرش ماشینی متفاوت است. دمای آب، مواد شوینده، مراحل و روش خیساندن، فرچه کشیدن، خشکاندن و لوله کردن فرش دستباف خاص و منحصربه‌فرد است. اگر هرکدام از این مراحل غیراصولی پیش برود، شاهد رنگ دادن فرش دستباف خود خواهید بود. استفاده از آب داغ رنگ را از الیاف جدا می‌کند و بخش‌های روشن‌تر فرش آسیب خواهد دید.

قرار گرفتن فرش در معرض آفتاب شدید

اشعه ماوراءبنفش خورشید نیز می‌تواند منجر به ترکیب و قاطی شدن رنگ فرش دستلاف شود. بنابراین برای خشکاندن فرش دستباف آن را جلوی نور خورشید پهن نکنید.

استفاده از قالیشویی نامعتبر

بدون شک استفاده از قالیشویی نامعتبری که ارزش فرش دستباف را نمی‌داند، از افراد ماهر و آموزش‌دیده استفاده نمی‌کند، با نوع مواد شوینده، دمای آب و روش صحیح شستشو (شامل خیساندن، شستن، خشکاندن، بسته‌بندی و حمل‌ونقل) آشنایی ندارد و از تجربه کافی برخوردار نیست، می‌تواند منجر به رنگ دادن فرش دستباف و آسیب دیدن شیرازه فرش شود.

رنگ دادن فرش دستباف - قالیشویی خوشنام

استفاده از مواد شونده با اسیدیته بالا

برای شستشوی فرش دستباف باید از مواد شوینده با اسیدیته پایین استفاده کنید. اسیدیته بالا در دراز مدت رنگ فرش را از الیاف جدا کرده و منجر به رنگ دادن فرش دستباف می‌شود.

چاره کار چیست؟

قبل از شروع به شستن فرش دستباف، رنگ پس دادن یا ندادن آن را تست کنید. تست رنگ به این صورت است که ابتدا باید قسمتی از فرش را بخیسانید و پس از مدتی با یک پارچه تمیز و سفید بر روی آن بکشید. اگر پارچه رنگی شود یعنی فرش شما رنگ پس می‌دهد. قسمت‌ها و رنگ‌های مختلف فرش را تست کنید، چرا که ممکن است برخی مناطق رنگ پس بدهند و برخی دیگر نه.
سپردن فرش دستباف دلبند خود به یک قالیشویی معتبر، تنها چاره کار است. اگر تجربه‌ای در شستن فرش دستباف ندارید، پیشنهاد می‌کنیم این کار را در خانه و به تنهایی انجام ندهید.

سخن پایانی

در این مقاله با دلایل رنگ دادن فرش دستباف آشنا شدیم. متوجه شدیم که اگر فرش ما رنگ پس بدهد، بهتر است شستن آن را به افراد ماهر و متخصص بسپاریم.

قالیشویی خوشنام کرج مجری ارائه کلیه خدمات قالیشویی و لکه برداری در سراسر کرج و تهران، اگر فرش دوست داشتنی شما دچار لکه‌ی روغن شده است باما تماس بگیرید تا با ماشین آلات بروز و پیشرفته خود این لکه هارا برای همیشه از روی فرش شما حذف کنیم. فقط کافی است با شماره های: ۰۲۱۹۱۰۰۸۶۸۷ و ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰تماس گرفته یا فرم سفارش آنلاین خدمات را پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *